Google Glass беше најавуван како иднината на технологијата. Навистина технологијата ветуваше многу, но за жал високата цена и немањето на доволно содржина ги спречи во реализацијата. Google со повеќе партнери полека наоѓа професионална примена на очилата. Работа во магацин, механичари на авионски мотори, пожарникари и полицајци. Група истражувачи од Универзитетот Стенфорд можеби пронајдоа уште една […]

Прочитај повеќе

Garden Friends е видеоигра во која играчите со убав збор ја „градат“ својата градина. Во проширената реалност играчот сади семиња и со пристојно однесување растенијата растат. Ако играчот употребува убави зборови растението ќе расте, ако сте непристојни и груби растението ќе се суши. Единствена лоша страна на видеоиграта е што сè уште не е јавно […]

Прочитај повеќе

По се изгледа следната генерација игри за паметни телефони е тука. По Pokemon Go, најавени се Harry Potter и Jurassic World, двете игри имаат огромни франшизи зад нив и ќе ја освојуваат проширената реалност. За Harry Potter: Wizards Unite најавено е дека излегува во втората половина на 2018 година. Сепак, Jurassic World Alive излегува многу […]

Прочитај повеќе

На неколку дена од премиерата на новиот Star Wars филм, Google претстави нови кул налепници за проширена реалност. Во последно време има куп слични апликации, но новите Star Wars налепници се импресивни.

Прочитај повеќе

Проширената реалност е следната голема функција на паметните телефони. Google и Microsoft веќе неколку години тестираат кои се можностите на технологијата, а сега се приклучи и Apple. Wingnut AR е стартап основан од режисерот на Lord of the Rings, Питер Џексон. Компанијата се обидува да го пронајде најпригодниот начин за раскажување во новиот медиум. Нивната прва […]

Прочитај повеќе

Intel нема намера со виртуелнaта реалност да ја повтори грешката која ја направи со паметните телефони. Компанијата малку подоцна од конкуренцијата го претстави својот сет за виртуелна реалност Project Alloy. Сепак технологијата е во зародиш и имаат уште доволно време. Споената реалност како што Intel го нарекува својот проект овозможува интеграција на околината во компјутерски генерираниот […]

Прочитај повеќе

Носталгијата и проширената реалност си го направија своето. Pokemon Go го освои светот и сега има повеќе играчи дневно кои ловат покемони од сите други друштвени мрежи. Играта, која може да ја играте и во Македонија ако симнете APK фајл за Аndroid од интернет, придонесе акциите на Nintendo да пораснат за 50 отсто на берзата, […]

Прочитај повеќе

Twitter ќе ѝ посвети поголемо внимание на виртуелната реалност во следниве неколку години. Компанијата го ангажираше Алесандро Сабатели од Apple за директор на одделот за проширена и виртуелна реалност, јави Uploadvr. Г. Сабатели најверојатно ќе треба на друштвената мрежа да ѝ помогне со создавање на кориснички интерфејс кој ќе ја подготви платформата за напредок во […]

Прочитај повеќе

Еуфоријата околу светското првенство во Јужна Африка многу јасно се одсликува преку разните маркетинг кампањи. Нема продукт чија реклама, банер или оглас во весник не инволвираат споменување на фудбалот или првенството во некаква мера. Бев пријатно изненаден од банерот на американскиот мобилен провајдер AT&T кој беше објавен на ESPN.com и кој на доста лесен и иновативен начин ги инволвира посетителите, благодарение на проширената реалност.

Прочитај повеќе