(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) За денешниот Производ на денот решивме да ви ја претставиме Magpie – онлајн платформа за девојки и […]

Прочитај повеќе

Girls in Tech – Macedonia најавува работилница за тоа како девојките можат да направат кариера во ИТ индустријата, која ќе се одржи следниот викенд, на 19 март, во просториите на Impact Hub Skopje. Настанот е наменет за младите девојки кои размислуваат за својата професионална кариера. Настанот треба да им помогне на посетителите преку планирање, само-евалуација […]

Прочитај повеќе

Girls In Tech Macedonia организира настан, закажан за петок 6-ти ноември, на кој ги поканува сите заинтересирани да се вклучат во дискусија за половата еднаквост во ИТ индустријата. Непрофитната глобална организација чија цел е да поттикне што повеќе девојки да се вклучат во ИТ индустријата и претприемаштвото, ја покани претседателката на Madi Group, Мади Шарма, […]

Прочитај повеќе

Ова е документарец за девојки од разни градови и земји кои се учат да програмираат и да создаваат апликации што можат да им помогнат на нивните заедници. Документарецот е дел од Google-овата иницијатива Made with Code.

Прочитај повеќе

Girls in Tech Macedonia е нова локална организација, дел од глобална мрежа, која сака да мотивира повеќе девојки и жени да се вклучат во ИТ индустријата. Се повеќе жени играат клучни улоги во големи ИТ гиганти и мали стартапи, иако до успех мора да стигнат со поголем напор бидејќи се во индустрија каде традиционално доминираат […]

Прочитај повеќе

За Нета.мк знаеме само дека е стрип кој го цртаат „повеќе луѓе и еден гуру стрип цртаж“. Можеби е само нивен забавен проект, можеби е и некоја ПР или маркетинг кампања. Сеедно. Ќе дознаеме „наскоро“, ни објасни Нета. Но, тоа што е интересно е што овој нов македонски стрип е фантастичен. Нацртан е одлично, и […]

Прочитај повеќе

Развивачите на видеоигри треба сериозно да размислат за кого ги прават игрите. Дали работат за традиционалните машки гејмери, или за новата женска публика која троши повеќе на мобилните игри, поминуваат повеќе време во играње, и е далеку полојална на игрите? Според анализата на Flurry, направена со над 1,1 милион играчи на мобилни игри, женските гејмери […]

Прочитај повеќе

Директорката на NewMan’s Business Accelerator, Ирена Чаушевска, организира бесплатни обуки за сите девојки од 18 до 26 години кои се заинтересирани да започнат сопствена компанија. Целта на предавањата е да се зголеми застапеноста на девојките како основачи на компании и технолошки стартапи. Во моментов односот помеѓу мажи и жени е 90 отсто наспроти 10 отсто […]

Прочитај повеќе

Холивудската ѕвезда Ема Ватсон застана во одбрана на професиналните инженерки. Како дел од кампањата HeForShe која се залага за поголема рамноправност помеѓу половите, г-ца. Ватсон инспирираше млада девојка, која и покрај својата желба да стане инженер, не добива „благослов“ од својот татко за да го продолжи своето образование во оваа насока. Проблемот кој го има […]

Прочитај повеќе

Џасмин Фернандез има 18 години, сака роботи, и e една од девојките чии живот е променет од Girls Who Code програмата во Facebook. Таа секое утро со автобус патува од Оукленд до Силициумската долина, но уште од сега резултатите од програмата се забележителни, па Џасмин најверојатно ќе го оствари својот сон и ќе стане машински […]

Прочитај повеќе

Codecademy, Google и DonorsChoose ја започнаа својата соработка чија цел да ја зголеми заинтересираноста на девојките за програмирањето. Идејата за ваков проект доаѓа поради фактот дека од сите завршени студенти на комјутерски науки само 12 отсто се девојки, а соработката ќе се смета како успешна кога ќе биде двојно зголемен бројот на девојки кој студираат […]

Прочитај повеќе

По повод 26.04.2012 интернационалниот ден на Девојките во ИКТ кој за прв пат се одбележува во Македонија. Целта на иницијативата е зголемување на свесноста кај младата популација за продолжување на високото образование на ИКТ факултети. Истражувањата правени во последниве години недвосмислено покажуваат дека жените се одлични медијатори, способни поврзувачи во друштвените мрежи и даваат поголема […]

Прочитај повеќе