Од 9 до 11 август еден од најголемите производители на паметни телефони и опрема за мрежна инфраструктура Huawei одржа конференција за развивачи. Настанот го носи името „Развојна конференција на Huawei“ и на него 600 техничари на компанијата се сретнаа со 6 000 развивачи и партнери. Кога се во прашање обидите да се привлечат што е […]

Прочитај повеќе

Над половина, 51,9% од девелоперите на Stack Overflow се декларирале како „full stack“ девелопери. По нив на листата се „back-end“ со 50% застапеност и „front-end“ со 32,8% застапеност. Ова го покажува извештајот кој неодамна го претстави Stack Overflow. Интересно, најголем дел од корисниците на сервисот, дури 79% кодираат како хоби. Она што веројатно е подеднакво […]

Прочитај повеќе

Добра вест за девелоперите на апликации за iOS, Apple конечно ќе им овозможи да одговорат на рецензиите и коментарите кои ги оставаат корисниците. Промената доаѓа со iOS 10.3, оваа верзија засега е во бета, но се очекува да биде достапна за еден или два месеци, јави TechCrunch. Ова на девелоперите на Android кои ги споделуваат своите апликации преку […]

Прочитај повеќе

Сервисот Sifu на новосадскиот стартап dryTools, првиот стартап во кој фондот South Central Ventures инвестираше 300.000 евра, наскоро ќе биде отворен за тест за сите заинтересираните корисници. Sifu е наменет за сите кои развиваат мобилни и веб апликации, тој генерира основен код што им помага на девелоперите да работат единствено на креативниот дел од производот. […]

Прочитај повеќе

Новата алатка која Facebook ја презентираше на конференцијата F8 ќе дозволи на сите развивачи преку да креираат едноставни веб-страници за логирање преку Facebook профилите. Безбедноста на овие страници е поголема бидејќи овозможува двојна авторизација, односно правата е телефонскиот број на корисникот, а втората е кодот кој ќе му биде испратен. Девелоперите ќе добијат пристап и […]

Прочитај повеќе

Прелистувачот кој доаѓа со Windows 10, Microsoft Edge наскоро ќе биде достапен со екстензии. Поточно екстензиите се веќе достапни, но само за учесниците во Insider програмата. Наскоро би требало да бидат достапни за сите. Една од првите екстензии кои ќе бидат достапни ќе бидат AdBlock Plus, а креаторите на екстензијата веќе потврдија дека ќе биде […]

Прочитај повеќе

Најголем дел од развивачите можат да работат сé, или популарно се „full stack“ развивачи. Анкетата на Stack Overflow покажува дека дури 28 отсто од веб програмерите можат да работат на различни позиции на развојот, од front-end, back-end до на облакот или изработка на инфраструктура. Најголем број на испитаници покрај full-stack веб развивачи, се изјасниле како […]

Прочитај повеќе

Овој текст е дел од серијалот на тема ИТ Кариера во .мк општеството кој ќе ви помогне да ја пронајдете и добиете вистинската ИТ позиција за вас. Иако во ниеден случај не се обични работници, девелоперите кои работат на плата може да се каже дека се дел од еден нов вид на пролетаријат. Просто кажано […]

Прочитај повеќе

Apple Watch без сомневање ќе биде важен дел за Apple и za добар дел од девелоперите кои веќе започнаа со портирање на своите апликации за паметниот часовник на Apple. Но што се случува со најголемите заработувачи на AppStore – видеоигрите? На прв поглед не постои начин кој часовникот би можел да биде задоволителен уред на […]

Прочитај повеќе

Microsoft издаде нова верзија на Azure App Service и алатки за девелоперите на мобилни апликации и на веб апликации. Алатката овозможува креирање на автоматизирани процес за компаниите преку Azure сервисот. Сервисите не се потполно нови, туку се изградени врз основа на Azure Websites, Mobile Services и Biztalk Services. Дел од сервисите како Azure Mobile Services […]

Прочитај повеќе

Code Camp 2014 ве поканува на најголемиот настан за девелопери кој се одржува во Македонија оваа година. Настаноoт е закажан за 29 ноември, а ќе трае од 8:00 до 17:00 часот во просториите на Универзитетот ФОН. За потсетување минатогодишниот Code Camp го посетија над 1.000 регистрирани посетители. Post by Macedonian .NET User Group. Станува збор […]

Прочитај повеќе

Epic Games бесплатно им го нуди Unreal Engine 4 на училиштата и студентите, со што ќе им помогне на компаниите полесно да пронајдат и вработат квалификувани девелопери. Верзијата која Epic ќе ја доставува до средните училишта и универзитетите за академски цели е истата со верзијата за која се плаќа претплата, а заедно со ова редовно […]

Прочитај повеќе