Најмалку една слика од злоупотреба на деца е пронајдена во блокчејнот на биткоин. Група германски истражувачи открија дека непознати личности го користат блокчејнот на биткоин за складирање на детска порнографија, јави Guardian. Трудот е објавен од две групи истражувачи од универзитетите во Ахен и Франкфурт. Фајловите кои водат до „сексуална“ содржина претставуваат 0.5%. Истражувачите тврдат […]

Прочитај повеќе

Педофили преку скриени Facebook групи разменуваат слики со детска порнографија. Тајноста им е овозможена преку опции за приватност на групите кои оневозможуваат некој однадвор да ги види сликите и останатата содржина. „Истрагата на BBC откри повеќе скриени групи креирани од луѓе со сексуален интерес за деца, вклучувајќи и некои администрирани од осудени педофили…“, вели BBC. […]

Прочитај повеќе

Две недели во 2015 година американското Федерално истражно биро (FBI) призна дека aктивно споделуваше детска порнографија на интернет. Се работи за намерна акција за лоцирање и идентификување на педофили преку заразување на нивните компјутери и паметни уреди со вируси, јави USA Today. Сајтот со кој оперираше FBI е најверојатно најголемата страница со детска порнографија досега. […]

Прочитај повеќе

Виртуелното девојче Sweetie, крирано за идентификација на веб предаторите досега помогна да се откријат над илјада интернет предатори. Скот Роберт Хансен од Бризбејн, Австралија, е првиот кој е осуден за педофилија, благодарение на виртуелниот лик. Скот Роберт Хасен е осуден на двегодишна затворска казна, која по 260 дена досега поминати во притвор е условна, изјави […]

Прочитај повеќе

Google и помогна на полицијата бо Хјустон да го уапси Џон Хенри Скилерн, 41, по сомнение дека поседува детска порнографија. Токму Google го известил Центарот за исчезнати и злоупотребени деца за присуство на експлицитни слики во неговото мејл сандаче, кои пак ја известија полицијата да обезбеди налог за апсење. Осомничениот од порано и е познат […]

Прочитај повеќе

Пробиени сервери на легални бизниси и порно сајтови се место каде се хостира детската порнографија, вели британската Internet Watch Foundation. Криминалците ги закачуваат нелегалните фотографии на серверите на легални сајтови за да може да ги дистрибуираат без страв дека ќе бидат фатени. Организацијата за набљудување на криминалот на интернет изјави за BBC дека во последните […]

Прочитај повеќе

Сите порно сајтови по зададено ќе бидат блокирани од британските интернет провајдери за да се заштитат децата од лошото „корозивно“ влијание. Доколку некој сака пристап до порнографски сајтови, ќе треба да си нарача од провајдерите. Ова на кратко е агресивниот план на британскиот премиер Дејвид Камерон за борба против насилната и детска порнографија. Daily Mail […]

Прочитај повеќе

Рускиот закон кој стапи на сила, ќе им дозволи на властите да гасаат сајтови без судски налог. Но, законот кој е наменете да ги заштите децата од нелегални содржини, им влева страв на критичарите на актуелната власт и борците за човекови права кои се сомневаат дека истиот ќе биде искористен за цензура, пишува BBC. Како […]

Прочитај повеќе

Австралискиот парламент го донесе најавениот контрoверзен закон за сајбер-криминал. Законот, со кој Австралија ќе пристапи на конвенцијата на Советот на Европа од 2001 година, ги обврзува провајдерите да ги зачуваат податоците за дадени корисници подолг временски период. Дополнително, следењето на дадени корисници може да биде побарано од останатите држави-потписници на конвенцијата, вклучувајќи ги и САД. […]

Прочитај повеќе

Радовишанка од 23 години преку Facebook се договарала со два малолетни партнери од по 17 и 16 години години и имала секс со нив кој го снимале на Skype преку видео повик. Претставите биле снимани, видеото било умножувано и се правеле фотографии од материјалот. Овие секс претстави траеле година дена. По оваа бизарна приказна за […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous ја засили својата кампања против интернет педофилијата, така што ги примамува оние што сакаат да посетуваат нелегални сајтови со детска порнографија да пристапат на сервис кој ќе ги идентификува нивните IP адреси, и со тоа ќе можат да се идентификуваат и лоцираат. Според Anonymous, на сајтовите како што се Hard Candy и […]

Прочитај повеќе

Интернет активистите Аnonymous срушија 40 сајтови кои се поврзани со детската порнографија и објавија 1.500 имиња на луѓе кои го користеле сајтот Lolita City кој, според Anonymous, содржел педофилска содржина од 100 гигабајти. Во препознатливиот стил на Anonymous овие срушувања на сајтови се дел од „Оperation Darknet” што е акција за напаѓање на педофилите кои […]

Прочитај повеќе