DesktopOK e исклучително мала, но корисна алатка за апсолутна контрола врз местоположбата на вашите икони. Со оваа алатка можете да сочувувате и враќате најразлична поставеност на иконите од вашата десктоп површина. На располагање имате најразлични распореди за вашите икони. Овие распореди можат да стапат на сила во зависност од тоа кој корисник се логира, или […]

Прочитај повеќе

Порано или подоцна, доаѓа време кога сте презаситени со моментниот изглед на Windows 10 и барате одредени промени. Многумина корисници, обично се презадоволни со едноставно менување на десктоп темата преку десек клик било каде на позадината и избирање personalize, па themes. Но, одредени корисници бараат потемелно освежување и целосна замена десктопот, така што се менува […]

Прочитај повеќе

„Штом ќе започнете, ќе видите дека ова е како најнапредното лего искуство на сите времиња.“ вели актерот Тери Крус за своето искуство во склопување на десктоп. Г. Крус својот прв компјутер го состави пред околу една година. Сега за Business Insider зборува за причините поради кои се одлучил на овој потег.

Прочитај повеќе

Ограничениот напредок на хардверот е една од главните причини за недостатокот на нови модели, па во последно време Windows 10 е главна рекламна точка за најголем дел од продажбите на лаптоп компјутерите. Но, во сериозна потреба од подновување се и компјутерите на Apple. Дел од компјутерите кои ги продава Apple не се променети најмалку две […]

Прочитај повеќе

Новиот уред од Surface серијата на Microsoft нема да биде таблет компјутер, туку all-in-one десктоп, вели The Next Web. Доколку шпекулацијата се покаже како точна тогаш Microsoft ќе ги копира Apple, кои освен iPad таблетите, ги произведуваат и iMac компјутерите. Единствена причина поради која досега не сме виделе десктоп компјутер од Microsoft е определбата на компанијата […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на компјутери, Lenovo, ги претстави своите нови лаптопи и хибридните компјутери за 2016. ThinkPad X1 Yoga, ThinkPad X1 Carbon, ThinkPad X1 Tablet, ThinkVision X1, ThinkCentre X1 се дел од серијата која ќе излезе во новата година. Уредите за прв пат официјално ќе бидат презентирани на CES 2016. Овојпат „ѕвезда“ на Lenovo е модуларниот […]

Прочитај повеќе

Apple објави дека продавницата за Mac надмина сто милиони симнувања на апликации за помалку од една година откако беше стартувана. Оваа бројка ја прави Mac App Store да биде најголемата и најбрзо растечката продавница за PC софтвер во светот. Mac App Store беше стартувана да биде десктоп верзија на претходно стартуваната продавница за мобилни апликации, […]

Прочитај повеќе

Иако можеби насловот звучи драматично, или дури и катаклизмично, сепак не може да се каже дека не е реален и e претеран. За да видиме зошто, ќе направиме една ретроспектива на минатото, преглед на сегашноста и анализа на иднината според параметрите кои сега ни се достапни и трендовите кои денес се поставуваат.

Прочитај повеќе

Аpple го стартуваше Mac App Store со над 1.000 бесплатни и платени апликации наменети за Mac десктоп компјутеритите. Налик на продавницата со мобилни апликации за iPhone/iPad, Mac корисниците го користат iTunes за разгледување, симнување, апдејтирање и купување разновиден десктоп софтвер.

Прочитај повеќе

Skype овозможи видео повици на Apple-овите iOS уреди со новата 3.0 верзија на апликацијата. За разлика од Apple-овото Face Time кое е видео повици меѓу iOS уреди, Skype овозможува видео комуникација меѓу iOS уредите и декстоп компјутери што е одлична опција за сите корисници да бидат во контакт. Повиците можат да се остварат преку Wi-Fi и 3G, а видеото поддржува портрет и пејсаж (landscape) гледање.

Прочитај повеќе

Google ја купи BumpTop Теchnologies Inc. компанијата зад BumpTop апликацијата која го претвара стандардниот десктоп во 3D работна табла на која фајловите ги следат физичките правила како да се документи на реална работна маса.

Прочитај повеќе