Податоците кои ги сподели Freedom House покажуваат дека владите во 18 држави самите ширеле дезинформации на друштвените мрежи. Цел на дезинформирањето во дел од овие случаи е влијание врз граѓаните. За оваа цел не се бираат средства. Државите користат сè, од платени коментатори до ботови. Главна вест оваа година можеби е евентуалното руско влијание на […]

Прочитај повеќе

Откако Независната партија и Лево-зелената партија не успеаа да состават влада, претседателот на Исланд истата можност ќе ѝ ја понуди и на Партијата на пиратите. Мандатот е во рацете на Бригита Јонсдотир која ќе се обиде да креира влада. Партијата на пиратите се залага за директна демократија, поголема транспарентност, одговорност, бесплатно здравство и поголема заштита на […]

Прочитај повеќе

Picodemocracy e нова мобилна апликација за iOS и Android со која граѓаните ќе можат да дадат свое мислење во мини-референдуми. Изработена од фондацијата Метаморфозис, Македонскиот центар за европско образование и Реактор, со финансиска поддршка од Европската Унија, Picodemocracy има за цел да ја зајакне транспарентноста и демократијата, така што ќе биде алатка со која граѓаните […]

Прочитај повеќе

Twiplomacy четврта година по ред ги објави резултатите за најактивните светските лидери и влади на Twitter. Најпопуларен светски лидер според бројот на следбеници убедливо е претседателот на САД, Барак Обама, со 58,5 милиони, по него следат Папата Френсис, премиерот на Индија Неренда Моди, а изненадување на листата е претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, кој […]

Прочитај повеќе

Знаеш ли за кого ќе гласаш и знаеш ли каде треба да гласаш? Во март ќе има локални избори кои се клучот за демократското општество. Но за да бидат успешни треба секој да го даде својот глас, посебно младите гласачи кои, како што вели Граѓанската асоцијација МОСТ, не се заинтересирана за демократските процеси. Младите гласачи […]

Прочитај повеќе

Умре демократијата на Facebook. Гласањето кое беше отворено за корисниците и се однесуваше за правилата за приватност заврши, а прашањето кое се поставува после оваа анкета е – зошто воопшто и им се овозможи на корисниците да гласаат? Условот од Facebook за укинување на „диктатурата“ на Марк Закерберг беше да гласаат барем 30 посто од […]

Прочитај повеќе

Блогерите Новица Наков, Фатлуме Дарвиши, Моника Петровска и Маја Пероска се победници на натпреварот „Биди News Blogger”, организиран од Diversity Media Production. На натпреварот учествуваа средношколци, студенти, активисти и млади новинари, сите кои имаат свој блог преку кој споделуваат важни информации за македонското општество. Целта на наградите беше да „се подигнат стандардите со воведување на […]

Прочитај повеќе

Таткото на Вебот, Тим Бернерс-Ли вели дека друштвените мрежи и компании кои нудат сервиси ќе го скратат демократскиот потенцијал на мрежата.

Прочитај повеќе

(© http://www.flickr.com/photos/mousavi1388/)

Незадоволни од повторното избирање на Махмуд Ахмадинеџад како претседател на Иран, веќе два дена низ улиците на Техеран, активисти и приврзаници на Мир-Хосеин Мусафи, против-кандидатот на претседателот Ахмадинеџад, се судрија со полицијата. Според активистите резултатите од изборите се наместени за да победи досегашниот претседател Ахмадинеџад кој во својата кампања ја искористи „Yes, you can“ паролата на Барак Обама, претседателот на САД.

Прочитај повеќе

Кина во пресртет на 4 Јуни, ден што ја одбележува 20 годишнина од демократските протести на Тиананмен плоштадот ги блокираше најпопуларните сервиси на интернет. Flickr, Twitter, Bing – новиот пребарувач на Microsoft кој беше објавен пред 3 дена, Hotmail, … сите се недостапни од пред 3 дена, додека Blogger.com и YouTube се недостапни за кинеските корисници од мај, односно март. Блокирани се и сајтовите на странски медиуми, претежно американски како CNN и блогот HuffingtonPost.

Прочитај повеќе