Dell повторно се враќа во фокусот на ИТ индустријата, сo најголемата aквизиција во историјата на техничките компании. Dell потроши неверојатни 67 милијарди долари за да го купи EMC, и иако цената можеби изгледа превисока, сепак е исплатена за една од најголемите компании за складирање на податоци, сервери и безбедност. Токму ова е она што ѝ […]

Прочитај повеќе

Google презентираше верзија на Chrome оперативниот систем кој ќе биде наменет за бизнис корисниците. Тоа што го разликува од останатите верзии е поддршката за постарите (legacy) апликации. Овој нов ОС беше презентиран минатата недела, и веднаш беше најавено партнерство со Dell кој ќе ги продава и првите Chromebook компјутери со бизнис софтверот. Промената доаѓа откако […]

Прочитај повеќе

Новиот лаптоп на Dell, Dell XPS 13, го освои првите рецензенти, па најверојатно веќе и можевте да прочитате дека станува збор за: најдобриот Windows лаптоп досега, потенцијален MacBook Air убиец или иднината на лаптоп компјутерите. Всушност станува збор за 13.3-инчен лаптоп, но поради елиминирање на рамката околу дисплејот XPS 13 има димензии како стандарден 11-инчен […]

Прочитај повеќе

Dell го претстави Dell Venue 8 7000, таблет компјутер кој Verge го прогласи за „највозбудливиот Android таблет компјутер кој ќе излезе во 2014“. Таблетот доаѓа со дебелина од само 6 милиметри, изработен е од алуминиум, но тоа што е импресивно се можностите кои ги добива таблетот поради двете задни RealSense камери, кои се вградени во […]

Прочитај повеќе

Dell претстави неверојатен монитор кој има вкупно 14,7 милиони пиксели сместени во 27-инчи, или со резолуција од неверојатни 5120×2880 пиксели. Екранот е своевидно чудо на пазарот бидејќи го наговестува доаѓањето на 5K мониторите, иако 4К резолуцијата, со „само“ 8,3 милиони пиксели сè уште не се мејнстрим. Но, цената на овој Ultrasharp монитор е исто толку […]

Прочитај повеќе

Chromebook 11 е првиот компјутер на Dell кој ќе работи на оперативниот систем на Google, Chrome OS. Лаптопот е 11,6 инчен, тежи 1,3 килограми и има 1,4 GHz Celeron процесор, 16 GB диск, 4 GB RAM и батерија која држи 10 часа. Иако хардверот е слаб, Chromebook-овите сепак се наменети да бидат алатка преку која […]

Прочитај повеќе

Мајкл Дел најави дека сака да ги откупи сите акции од Dell, и да ја врати компанијата во приватна сопственост. Oткупувањето ќе го тргне Dell од јавната берза Nasdaq, што ќе му даде одврзани раце на основачот и директорот Дел, 47, да го реорганизира третиот најголем производител на PC-ија и да го направи поконкурентен на […]

Прочитај повеќе

Windows 8 можеби се продаде во над 40 милиони копии до сега, но изгледа дека оваа бројка е далеку од предвидената продажба од Microsoft. Win Super Site јавува дека компанијата од Редмонд, откако ги реши проблемите во своите редови (го отпуштија г. Синофски), сега ги најдоа и останатите „виновници“. Први на листата се производителите на […]

Прочитај повеќе

Dell ги претстави своите нови Windows 8 уреди кои се наменети за бизнис корисниците. Новиот Latitude 10 таблет компјутер и 6430u ултрабук ќе им се приклучат на XPS 10 и XPS Duo 12 во освојувањето на Windows 8 пазарот. Latitude 10 е Windows 8 таблет компјутер со Intel Clover Trail Atom процесор и 2 GB […]

Прочитај повеќе

Dell на IFA 2012 во Берлин го најави новиот хибридeн лаптот/таблет компјутер XPS Duo 12 кој ќе работи на Windows 8. Тоа што веднаш паѓа во очи кај овој 12,5-инчен уред е што мониторот може да се откачи од рамката и да се постави во превртена позиција која изгледа „поприродна“ за таблет компјутер. Покрај присуството на […]

Прочитај повеќе

Ќе може ли Dell XPS One 27 да го следи примерот на Apple iMac, па дури и да му стане директен конкурент? Овој нов се-во-едно десктоп компјутер со 27-инчен монитор кој има поддршка за неверојатна резолуција од 2560 x 1440 пиксели, работи на Ivy Bridge i5 и i7 процесор со максимален RAM од 16 GB […]

Прочитај повеќе

Dell го претстави првиот таблет компјутер кој ќе работи на новиот Windows 8 оперативен систем. Latitude 10 ќе биде со 10,8 инчен таблет компјутер со 1366×768 резолуција, Atom процесор со две јадра, Intel графичка картичка, 2 GB RAM и 128 GB SSD. Интересно, ќе може да се вади батеријата и да се додаде нова. Има […]

Прочитај повеќе