Кога лаптоп компјутерите се во прашање подолго време важеше дека Apple има уреди кои барем подобро изгледаа од Windows компјутерите. Dell XPS 13 е еден од првите уреди кои започнаа да ја менуваат оваа перцепција,  лаптопот не само што беше моќен, туку со дизајнот беше далеку пред конкурентите. Денес се чини дека единствено Microsoft со […]

Прочитај повеќе

Вообичаено гејминг лаптопите се нешто повеќе од преносен десктоп. Гломазни се, тешки и не се лесни за префрлање од едно на друго место. Новиот лаптоп Alienware m15 ќе се обиде да ги надмине овие проблеми. Тежи само нешто над 2 килограми и иако има 15,6 инчен монитор сепак одлично е спакуван, па ова не придонесува во […]

Прочитај повеќе

Dell претстави нови лаптоп компјутери. Ова секако не е никаков новитет, но Inspiron Chromebook 14 е прв Chromebook уред од висока класа од Dell. Ова не е ниту прв Chromebook од Dell, но е најдобриот кој го претставиле досега. Уредот е 2 во 1 хибрид и според хардверот ќе биде конкурент со Pixelbook на Google. Inspiron […]

Прочитај повеќе

Дел го претстави новиот XPS 13 се чини без воопшто да има намера да го направи ова. Чилеанската гранка на компанијата се пофали со новиот иновативен изглед на XPS 13, пренесе Tom’s Hardware. Лаптопот на Dell и досега беше еден од најубавите, а секако и најдобри Windows лаптопи. Новиот хибриден 2-во-1 уред доаѓа со 8 […]

Прочитај повеќе

Dell XPS 13 веќе неколку години е еден од најдобрите Windows лаптопи на пазарот. Сепак последната значајна промена на лаптопот доаѓа во 2016 година, па беше потребна надградба. Враќање на најдобриот Windows лаптоп Новата верзија, Dell ја најави уште пред еден месец, а разликата е и во дизајнот и во хардверот и во дел од […]

Прочитај повеќе

Претставникот на Dell за Македонија, ИТД Дистрибуција, започнува со хуманитарна кампања. Од денес, па се до 25 декември за секој купен Inspiron, XPS, Alienware лаптоп, компанијата ќе одвојува средства за набавка на новогодишни пакетчиња за деца од ранлива категорија. Станува збор за предновогодишна акција под наслов „Биди Dell од хуман проект!“. Лаптопите на Dell и онака веќе […]

Прочитај повеќе

Саемот кој се одржува во Берлин, IFA, е едeн од најголемите технички настани кои се одржува во Европа. Периодот во кој се одржува се поклопува со периодот во кој компаниите ги претставуваат уредите кои ќе бидат достапни за продажба за новогодишните празници. Најголемите производители ги презенитара своите уреди и еве дел од нив. Acer: Switch […]

Прочитај повеќе

Dell XPS 13 е еден од најдобрите, ако не и најдобар Windows 10 лаптоп. Веќе неколку години компјутерот е во самиот врв на најдобри лапотопи. Со новата надградба Dell се надева дека ова ќе остане случај и во иднина. Надградбата е во процесорот и ќе овозможи дури 40% подобри перформанси. Новиот Kably Lake R процесор […]

Прочитај повеќе

(Ова е  рецензија објавена на форумот на IT.mk од Сашко Димитријевиќ. За дискусија, слики и прашања, повелете на форумот.) Ова е рецензија на веројатно еден од најпосакуваните гејминг лаптопи кај нас, неговото височество: Alienware. Благодарение на Anhoch имаме чест да уживаме во него. Како што рековме, станува збор за еден од најдобрите и најпосакуваните гејминг […]

Прочитај повеќе

Лаптопот кој по многумина е најдобриот лаптоп за 2016-та година, надминувајќи го дури и MacBook Pro ќе добие нов модел. Dell најави дека нивниот лаптоп – XPS 13 наскоро ќе добиде хибриден, таблет/лаптоп модел. Надградбата не застанува тука. Dell ќе го надгради и процесорот па новата верзија на лаптопот ќе доаѓа со Kaby Lake процесор. Оваа […]

Прочитај повеќе

Dell, Toshiba и Lenovo имаа можност да видат преку презентиран доказ дека софтверот кој доаѓа преинсталиран на компјутерите е вистинска опасност за корисниците. За пропустите од овие компании веќе и досега и надолго се пишуваше, но сега има доказ дека преинсталираниот софтвер, подобро познат како bloatware, овозможува сајбер напади врз компјутерите. Компаниите сега се запознаени […]

Прочитај повеќе

Имаме лоши и добри вести за сите сопственици на Dell компјутери! Првин да почнеме со лошата: Kомпанијата објави дека е пронајден безбедносен пропуст кој овозможува напаѓачи да пристапат до податоците. Добрата вест е што проблемот е софтверски, и компанијата веќе издаде закрпа. Проблемот е предизвикан од eDellRoot сертификатот кој се инсталира со Dell Foundation Services, […]

Прочитај повеќе