Огромен напад кој користи пропуст во инфраструктурата на Интернет е само почеток на нападите во иднина, вели безбедноната компанија Cloudflare. Компанијата го забележа најголемиот напад од овој вид досега на почетокот на неделата, но предупредуват дека ваквите напади ќе бидат многу почести во иднина. Напаѓачите користат пропуст во NTP (Network Time Protocol) кој се користи […]

Прочитај повеќе

Интернетот ширум светот е забавен поради најголемиот сајбер напад во историјата. Нападите се одмазничкa DDoS борба помеѓу организација која се бори против спам пораките и хостинг компанија. Пет национални агенции против сајбер криминал отворија истрага за инцидентот, вели BBC. Нападот е предизивкан откако Spamhaus, непрофитна организација која им помага на имејл провајдерите во чистење на […]

Прочитај повеќе

„Наместо група луѓе да стои на улиците и да го окупира просторот, тие можат да ги користат своите комјутери да ги забават или оневозможат корисниците да пристапан на некоја страна краток период,“, стои во петицијата поднесена до Белата Куќа која бара DDoS нападите да бидат прогласени за легаленн облик на протест. DDoS се користи за […]

Прочитај повеќе

Европските банки и интернет провајдери се приклучија на EУ во европската симулација Cyber Europe 2012 која ќе ги провери институциите дали се подготвени да се справат со паневропски сајбер напад. Институциите ќе се справат со над 1.200 напади кои би можеле да ги изгасат сервисите, да украдат податоци или да ги манипулираат цените. Вежбите ги […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous ја започна новата акцијата OpFreeAssange со напаѓање на владините веб сајтови на Велика Британија во знак на протест против односот на властите кон основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж. Во моментот, некои од веб страниците на министерствата, како и на премиерот, сѐ уште не се во функција. #OpFreeAssange – Tango Down: homeoffice.gov.uk | […]

Прочитај повеќе

Дмитри Олегович Зубака од Москва, 25, е уапсен во Кипар по сомневање дека стои зад два DDoS напади врз Amazon.com што се случија во октомври 2008 години. Обвинет и за  кражба на десетици илјади кредитни картички. „Овие сајбер бандити сериозно им наштетуваат на нашите бизниси и нивните корисници. Но, старата поговорка се покажа како вистинита: […]

Прочитај повеќе

Италијански експерт за интернет безбедност има откриено грешки во серверите на Google кои можат да им овозможат на хакери да извршуваат масивни DDoS напади. Симон Катрини, тестер за инфилтрација, вработен во фирмата за безбедност AIR Sicurezza Informatica, откри дека сервери на Google им овозможуваат на хакерите да го користат веб прелистувачот како прокси за да […]

Прочитај повеќе

Интернет активистите Anonymous и хакерската група LulzSec заедно најавија дека ќе стартуваат кампања во три фази против PayPal, и eBay, со цел да се одмаздат за апсењата на десетина свои членови. Апсењата беа поттикнати од PayPal кои доставија листа од 1.000 IP адреси до FBI за луѓе кои го напаѓаа сајтот минатата година како знак […]

Прочитај повеќе

Група на black-hat хакери и интернет активисти Lulz Security на Twitter објави телефонски број преку кој може да се нарача срушување на некој сајт со нивниот Lulz Cannon, најверојатно модифицирана верзија на LOIC алатката за DDoS напади.

Прочитај повеќе

Турската полиција притвори 32 лица кои се поврзани со интернет нападите од пред три дена врз владини сајтови како протест против воведувањето на филтрите за интернет цензура. Наводно, според новинската агенција Anatolia, приведените, кои се од 12 турски града, се дел од групата хакери и интернет активисти, Anonymous.

Прочитај повеќе

Контроверзните интернет активисти и хакери Anonymous објавија 10.000 имејл пораки од иранското Министерство за надворешни работи. Објавените имејлови од таканаречената „Операцијa Иран“ содржат листи од одобрени и одбиени визи и пасоши, покрај други дописки.

Прочитај повеќе

Контроверзната хакерска група Аnonymous во соопштението го отфрли обвинувањето од страна на Sony дека членови на Anonymous се вмешани во пробивањето на Playstation Network од каде се украде огромно количество лични информации за 77 милиони гејмери заедно со нивните кредитни картички.

Прочитај повеќе