Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, шеесет и трето издание. World of Warcraft: Battle for Azeroth ќе излезе летово, но доколку предвреме ја нарачате експанзијата, ќе добиете можност да играте со Allied Races, односно нови варијанти на веќе-постоечки раси. Првин ќе морате да поминете […]

Прочитај повеќе

2017 година бележи растечки интерес за Battle Royale модот. Токму поради ова, воопшто не изненадува што толку тимови имплементираат вакви режими во нивните игри. PUBG, Fortnite и H1Z1 се одлични примери за тоа, а веднаш зад нив доаѓа Grand Theft Auto V со Smuggler’s Run, Last Man Standing, ARK: Survival of the Fittest, Rust, The […]

Прочитај повеќе

Две екипи ќе ја претставуваат Македонија на светското првенство во е-спорт, кое годинава, во ноември, се организира во Бусан, Јужна Кореја. Екипата Evolution Online се едни од финалистите кои на викенд квалификациите освоија победа над Me6. Исто така, нивните колеги кои ќе ги облечат црвените дресови за Македонија во дисциплината CS:GO се момците од екипата Entity, кои […]

Прочитај повеќе

Македонската еСпорт Федерација, во текот на викендов (16-ти и 17-ти септември) ги организира националните квалификации во е-спорт за учество на светското првенство. Првиот турнир во мегапопуларната League of Legends ќе се одржи во текот на саботата во интернет клубот Инсомниа во Скопје. Најдобрите екипи, кои годинава учествуваа во националната еспорт лига, ќе се натпреваруваат за […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, дваесет и петто издание. Counter-Strike: Global Offensive доби целосно нова мапа која се вика Canals и е заснована на историско познат град во Италија и со веродостојни и препознатливи елементи својствени за локацијата. Dark Souls 3 и понатаму […]

Прочитај повеќе

Викендов се одржаа националните квалификации за Светското првенство во е-спорт, по што Македонија ја доби својата овогодинешна е-спорт репрезентација која ќе патува во Џакарта од 6-ти до 9-ти октомври. Нашата е-спорт репрезентација е составена од тимот Dark Side во Counter Strike: GO, тимот EON  во League of Legends и Никола Ивановски во Hearthstone. „Интересен е и податокот дека најдобрите […]

Прочитај повеќе

Македонија и Грција поставија нов рекорд на Европското првенство 2014 во Counter Strike: Global Offensive. Натпреварот меѓу двата лути ривали, кој Македонија го доби со 2:1, привлече рекордни 22.000 гледачи на сервисот за стримање Hitbox. Македонија сега го очекува следниот противник во втората квалификациска рунда која се игра онлајн, и ако ги послужи среќата и […]

Прочитај повеќе

Е-Sport Entertainment Association (ESEA) од Калифорнија е казнета со 1.000.000 долари бидејќи ги злоупотребила компјутерите на 14.000 корисници за собирање на биткоини. Компанијата успеала во период од две недели да собере 30 дигитални монети кои сега вредат околу 17.000 долари, јавува Wired. ESEA овозможува организира натпревари во Counter-Strike за играчите, на кои им нуди „anti-cheat“ […]

Прочитај повеќе

Секој што ja игра популарната Counter-Strike знae дека во Македонија постои тим кој може да се натпреварува со најдобрите во светот. Доволно е да го погледнете најновото промотивно видео на ENTiTY, направено од Мислим Дурмисоски, и да се уверите во вештините на kalaN, NENO, N1GHTMARE и helius. ENTiTY продолжува со своите успеси и настапи на […]

Прочитај повеќе

Со околу 7.000 евра награден фонд, Skopje CS Masters може да биде вистински настан за гејмерите и љубителите на популарната игра. Настанот се одржува на 12 и 13 мај во спортскиот центар „Борис Трајковски“. Најавен е како дел од Саем за иновaтивни технологии, но во моментов нема детали за саемот освен што ни е најавено […]

Прочитај повеќе

ENTiTY тим во финалето на Gamestation Gigatron во Белград, Србија, успеа да ги победи бугарскиот тим HEADSHOTBG и повторно стана балкански шампион. Македонскиот Counter-Strike е најдобриот меѓу 34 тимови од пет земји кои учествуваат во финалните натпревари. Во завршниците од турнирот, ENTiTY во полуфиналето го совладаа српскиот iNаtion со 16-12 и 22 – 19 на […]

Прочитај повеќе

Покрај стандардниот метод за аплицирање за бета тест Valve се решија на играчите кои сакаат да ја пробаат Counter Strike:Global Offensive да им пружат и уште еден  модел. Освен аплицирањето за бета код и давањето на кодовите на играчи кои моментално ја играат Counter Strike: Source, сега можете да аплицирате за бета тестер и со […]

Прочитај повеќе