И оваа година во организација на Стартап Зона, од 20-22 април ќе се одржи 6-тото издание на Codefest. Во рамки на технолошкиот фестивал секоја година се одржува и Codefest маратонот, маратон кој трае 32 часа и претставува тимски натпревар во развивање на софтверски и хардверски решенија. Поради зголемениот интерес за маратонот, рокот за аплицирање оваа година […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Пролетта е најдоброто време да се посети Охрид. Сончеви денови, убаво време, многу локални луѓе шетаат низ улиците заедно со туристите, и секако, тој фантастичен поглед на Охридското езеро. Тоа се само од неколкуте […]

Прочитај повеќе