Facebook ќе ја промовира својата видео платформа и стримовите во живо со помош на светски познати медиуми и јавни личности. Компанијата вложи 50 милиони долари во договор со над 140 медиуми и личности да објавуваат Facebook Live видеа, велат документи кои стигнаа до Wall Street Journal. Најголемите медиуми кои се потписници на договорите се Vox Media, […]

Прочитај повеќе

Дебатата на кандидатите за преседател на САД од Демократската партија, ќе биде пренесувана во виртуелната реалност. CNN смета дека корисниците се подготвени за првиот стрим од виртуелната реланост. За првиот политички настан е одбрана дебатата од Лас Вегас. Настанот е закажан за следната недела на 13 октомври, а CNN за овој потфат започна партнерство со […]

Прочитај повеќе

Guardian, Financial Times, CNN и Reuters почнуваат со сопствена платформа за реклами со која ќе се обидат да им конкурираат на Facebook и Google. Енититетот е наречен Pangaea Alliance, а заедно овие медимуи имаат 110 милиони читатели до кој ќе вoдат достапни рекламите, објави Guardian. „Pangaea е единствена по квалитетот на партнерите. Знаеме дека довербата […]

Прочитај повеќе

Tелевизискиот гигант CNN одлучи да користи беспилотни летала за известување на вестите, иако за законот за комерцијална употребна на беспилотни летала се расправа во САД. Телевизијата има договор со Федералната администрација за авијација (FAA) за креирање на законска рамка со која ќе биде дозволено користењето на беспилотни летала за известување. „Наша цел е да отидеме […]

Прочитај повеќе

Камерманот на CNN, Харви Хоган, ги спореди можностите на камерата на iPhone 6 и професионалната камера која ја користи за снимање на прилозите за телевизијата. Доколку помисливте дека iPhone е подобар или e барем блиску до квалитетот на професионалната камера, тогаш ќе се изненадите од резултатите. Професионалната камера има подобар контраст, перспектива, сликите се појасни, […]

Прочитај повеќе

CNN се надева дека ќе успее да ги убеди граѓаните да допринесат со граѓанското новинарство употребувајќи ги очилата за проширена реалност, Google Glass. Ова пред се се однесува на споделување на уникатни фотографии и видео содржини преку Google Glass, од корисниците кои би биле директно присутни на локациите каде што се случуваат настаните. Споделувањето на […]

Прочитај повеќе

CNN, Twitter и стартапот Dataminr започнуваат заедничка соработка која ќе им помогне на новинарите подобро и побрзо да ги покриваат вонредните вести. Dataminr го изработи алгоритмот кој ќе ги пронаоѓа твитовите или фотографиите од целиот свет кои се најважни, релеванти и доверливи, пишува Verge. Откако заврши тест периодот кој Dataminer го имаше во CNN се […]

Прочитај повеќе

Mashable, блог за друштвени медиуми со над 10 милиони месечни посетители стартуван пред седум години во Шкотска од тогаш 19-години стариот Пит Кешмор, ќе стане дел од CNN, се вели во два извештаи од Reuters и New York Times. Mashable ги покрива друштвените медиуми и ИТ стартапи, и најверојатно нивната ИТ експертиза ќе помогне на […]

Прочитај повеќе

Со кампања на друштвените мрежи Greenpeace успеа да го натера Nestlé да престане да соработува со компании кои ги уништуваат прашумите за масло од палми, бидејќи им наштетува на животните.

Прочитај повеќе

Преку 50.000 сајтови ги имплементираа новите друштвени плагини на Facebook за само една недела откако беа најавени на f8 конференцијата, oбјави Facebook.

Прочитај повеќе

<Надополнето:> Time.mk се врати на стариот дизајн. Тргнат е Fun делот и „Хардвер“, „Софтвер“ и дел од „Занимливости“ категориите се склопија повторно во една – „Технологија“. Содржината во таа категорија се уште не е ништо посебно или од голема важност, се уште е повеќе занимлива отколку релевантна. </надополнување>

Прочитај повеќе