Microsoft не се предава, компанијата се подготвува да го пензионира Edge и да креира нов прелистувач базиран на Chromium. Новиот прелистувач е со работно име Project Anaheim, и ќе биде основен прелистувач на Windows 10. Компанијата е подготвена наскоро и да го претстави прелистувачот кој веќе е дел од интерни тестови, јави Windows Central. Прелистувачот […]

Прочитај повеќе

Од игрите како Hearthstone или Minecraft, па сѐ до апликации ако Word for Android или Skype… Google најави дека Android апликациите наскоро ќе бидат достапни на Chrome OS. Ова на корисниците ќе им овозможи да преземат и да користат Android апликации во оперативниот систем. „Денес објавуваме дека ќе ги додадеме најдобрите искуства од мобилните апликации […]

Прочитај повеќе

Шар е проект на Александар и Ванче Грков, кои сакаа да изработат веб прелистувач наменет само за македонските корисниците, бидејќи популарните прелистувачи не се добро локализирани. Добар пример е Google Chrome кој одговара со „Google Chrome cannot be displayed in this language.“ кога ќе одберете да биде на македонски. Firefox, како втор најпопуларен прелистувач во […]

Прочитај повеќе

Иднината на Chrome компјутерите, според Google, ќе биде со најевтините Chromebook лапотопи до сега и копмјутер на стапче. Chromebit стик е нов уред, кој преку HDMI порт го претвара мониторот или паметниот телевизоr во компјутер. Уредот ќе го произведува ASUS и според првите најави ќе биде поевтин од 100 долари, а ќе биде достапен во […]

Прочитај повеќе

Google и оваа година ќе го организира Pwnium 4 во март, и повторно хакерите ќе бидат предизвикани да пронајдат безбедносен пропуст Chrome OS. Google има фонд од 2.7 милиони долари за награди. Наградата се 110.000 долари за компромитирање на оперативниот систем или прелистувачот, додека хакерот е логиран како гостин или корисник, компромитирањето е преку веб. […]

Прочитај повеќе

Chromebook-овите се замислени како лесни лаптопи без некој моќен хардвер, кои ќе им служат на корисниците да го сурфаат Вебот и да ги користат сите услуги кои може да им ги понуди Google, од Gmail до Docs. Но, LG одите еден чекор подалеку објавувајќи десктоп се-во-eдно компјутер со Chrome оперативен систем и 21,5-инчен монитор. Именуван […]

Прочитај повеќе

Гласовните команди кои се достапни за Android уредите наскоро би можеле да се појават и на Google-овиот лаптоп, Chromebook. Во последната верзија на Chrome OS за девелопери, оперативниот систем ја слуша „Ok Google“ командата и со неа стартува апликации, налик на „Ok Glass” командата на очилата за проширена реалност. Во моментов гласовната команда служи само […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard го претстави својот прв лаптоп кој работи на Google-овиот Chrome OS. Како што кажува и името на новиот лаптоп, HP Pavilon 14 Chromebook има 14-инчен екран со 1366×768 резолуција, што е поголем екран од повеќето Chromebook лаптопи кои се по 11,6-инчи. Работи на 1,1 Ghz Intel Celeron процесор, 2 GB RAM и има 16 […]

Прочитај повеќе

Rockmelt е нов интернет прелистувач кој е прилагоден за користење друштвени мрежи. Концептот за Rockmelt е доста интересен, бидејќи се наоѓа во „облакот“ сите ваши одбележани омилени страни и букмаркови ќе ви бидат достапни од било кој компјутер каде е инсталиран RockMelt, логирајќи се само со Facebook идентификација.

Прочитај повеќе