Dell претстави нови лаптоп компјутери. Ова секако не е никаков новитет, но Inspiron Chromebook 14 е прв Chromebook уред од висока класа од Dell. Ова не е ниту прв Chromebook од Dell, но е најдобриот кој го претставиле досега. Уредот е 2 во 1 хибрид и според хардверот ќе биде конкурент со Pixelbook на Google. Inspiron […]

Прочитај повеќе

Од игрите како Hearthstone или Minecraft, па сѐ до апликации ако Word for Android или Skype… Google најави дека Android апликациите наскоро ќе бидат достапни на Chrome OS. Ова на корисниците ќе им овозможи да преземат и да користат Android апликации во оперативниот систем. „Денес објавуваме дека ќе ги додадеме најдобрите искуства од мобилните апликации […]

Прочитај повеќе

Google презентираше верзија на Chrome оперативниот систем кој ќе биде наменет за бизнис корисниците. Тоа што го разликува од останатите верзии е поддршката за постарите (legacy) апликации. Овој нов ОС беше презентиран минатата недела, и веднаш беше најавено партнерство со Dell кој ќе ги продава и првите Chromebook компјутери со бизнис софтверот. Промената доаѓа откако […]

Прочитај повеќе

Додека Microsoft се мисли како да овозможи Android апликации на Windows Phone за да украде поголем број на корисници на Google услугите, Google веќе започна со нападот врз Windows. Компанијата најави партнерство со VMWare која ќе му помогне да ги префрлат Windows апликациите на Chrome оперативниот систем. Windows апликациите ќе функционираат исто како што работат […]

Прочитај повеќе

Google и оваа година ќе го организира Pwnium 4 во март, и повторно хакерите ќе бидат предизвикани да пронајдат безбедносен пропуст Chrome OS. Google има фонд од 2.7 милиони долари за награди. Наградата се 110.000 долари за компромитирање на оперативниот систем или прелистувачот, додека хакерот е логиран како гостин или корисник, компромитирањето е преку веб. […]

Прочитај повеќе

Chromebook-овите се замислени како лесни лаптопи без некој моќен хардвер, кои ќе им служат на корисниците да го сурфаат Вебот и да ги користат сите услуги кои може да им ги понуди Google, од Gmail до Docs. Но, LG одите еден чекор подалеку објавувајќи десктоп се-во-eдно компјутер со Chrome оперативен систем и 21,5-инчен монитор. Именуван […]

Прочитај повеќе

Chromebook 11 е првиот компјутер на Dell кој ќе работи на оперативниот систем на Google, Chrome OS. Лаптопот е 11,6 инчен, тежи 1,3 килограми и има 1,4 GHz Celeron процесор, 16 GB диск, 4 GB RAM и батерија која држи 10 часа. Иако хардверот е слаб, Chromebook-овите сепак се наменети да бидат алатка преку која […]

Прочитај повеќе

Тимот на Google кој работи на Chromium се обидува да најде решение со кое ќе може да се стартуваат апликациите без претходно да се инсталираат. Апликацијата ќе може да се стартува, или барем таков е планост, само со притискање на линкот. Новитетот повторно е oбјавен од програмерот на Google, Франсоа Бофорт, кој неодамна ја откри, […]

Прочитај повеќе

Google официјално го претстави Chromebook Pixel, својот прв компјутер со екран на допир. Новиот Chromebook доаѓа со Gorilla Glass екран на допир, 12,85 инчен екран со резолуција од 2560×1700 пиксели, 4GB DDR3 RAM, 32 GB простор и 1TB резервиран простор на Google Drive (бесплатно за 3 години) и сето тоа по цена од „само“ 1.299 […]

Прочитај повеќе

Google веќе има развиено прв лаптоп со екран на допир кој ќе работи на Chrome оперативниот систем и кој ќе започне да се продава до крајот на годинава, пишува Wall Street Journal повикувајќи се на луѓе блиски до компанијата. Тоа што е интересно, забележува весникот, е што овие уреди на допир нема да бидат конкуретни […]

Прочитај повеќе

Hewlett-Packard го претстави својот прв лаптоп кој работи на Google-овиот Chrome OS. Како што кажува и името на новиот лаптоп, HP Pavilon 14 Chromebook има 14-инчен екран со 1366×768 резолуција, што е поголем екран од повеќето Chromebook лаптопи кои се по 11,6-инчи. Работи на 1,1 Ghz Intel Celeron процесор, 2 GB RAM и има 16 […]

Прочитај повеќе

Google во 2013 ќе издаде брендиран Chrome OS нетбук, пишува China Times повикувајќи се на извор од компанијата Compal од Тајван. Изворот јавува дека трансформацијата на Google и Microsoft од софтвер во хардвер гиганти може да ги маргинализира досегашните партнери на двете компании  Asus, Acer, Lenovо и останатите производители на хардвер. Најавите се дека новиот Google-брендиран Chromebook ќе […]

Прочитај повеќе