Нема место за приватност на работно место, вели Европскиот суд за човекови права. Компанијата има право да ги чита приватните пораки преку било кој софтвер за разговор и електронската пошта, вели судот. Решението доаѓа по завршувањето на судски спор во Стразбург побаран од романскиот инженер Богдан Барбулеску, кој се жалеше за нарушување на приватноста од […]

Прочитај повеќе

„Слобода и приватност на Интернет“ е темата на единаесеттата меѓународна конференција е-Општество.мк, која е закажана за 10 декември во Holiday Inn, Скопје. Дел од темите кои ќе бидат опфатени оваа година на конференцијата се човековите права како основа на современото општество; приватност на Интернет; слобода на изразување; најдобрите практики во едукацијата за човекови права; алатки […]

Прочитај повеќе

Паметните телефони се моќна алатка во рацете на активистите, и одличен медиум за граѓанското новинарство за да се сними полициска бруталност, воен злочин или разните повреди на човековите права. Но, често овие снимки се отфрлани од судовите, бидејќи е тешко да се докаже веродостојноста на настанот. Затоа лондонската International Bar Association ја стартува EyeWitness, нова […]

Прочитај повеќе

Што е говор на омраза? Ова прашање беше постојано одговарано на меѓународната конференција е-Општество 2014, бидејќи сите говорници кои се имаат соочено со овој проблем, сфаќаат дека проблемот е што граѓаните не можат да ja препознаат оваа штетна форма на комуникација. Едукацијата, велат тие, е од најголема важност ако сакаме да ставиме крај на говорот […]

Прочитај повеќе

Време е да се каже „не“ на масовното набљудување преку Интернет. За почеток треба да започнеме со протести, хакатони и онлајн кампањи кои ќе стартуваат на 11-ти февруари. Организиран од куп различни организаци кои се борат за човековата права и слободата на изразување, овој „The Day When We Fight Back“ настан има за цел да […]

Прочитај повеќе

Во изминативе две години видовме куп протести, инциденти и јавни прекршување на човековите права. Сите тие видеа ги видовме првин на YouTube, па потоа на телевизиските вести. Сфаќајќи дека се првото (и најлесното) место каде може да се закачи таков видео материјал, често сниман од мобилни телефони, YouTube се реши да понуди опција која ќе […]

Прочитај повеќе

Секое исклучување на луѓето од Интернет или ограничување на пристапот до информациите онлајн ќе значи и прекршување на основните човекови права кои се заштитени со интернационално право, се вели во извештајот на Обединетите нации.

Прочитај повеќе

Дваесет годишниот Ахмед Мoстафа, студент по инжинерство, на 7 март ќе се најде пред воен трибунал бидејќи на својот блог ја критикувал војната академија за непотизам.

Доказите против блогерот се само еден блог пост напишан пред година дена во кој Мостафа напишал дека син на професор бил тргнат од акадамијата за да на негово место дојде друг син на некој побогат кој го платил местото. Најчудно е што воопшто не е спроведена истрага во тоа што блогерот го напишал.
 
На Мостафа ќе му се суди бидејќи го прекршил египетскиот закон кој забранува објавување на тајни информации поврзани со војската.

Прочитај повеќе

Google вели дека ќе го тргне филтерот за цензурирање од својот кинески пребарувач, откако откри информации дека во декември врз нив е извршен „високо софистициран хакерски напад“ кој дошол од Кина. Целта на нападот биле Gmail мејлови на борци за човекови права и слобода на говор.
 
„Многу бргу стана јасно дека тоа што првин изгледаше како безбедносен инцидент, стана нешто комплетно различно.“ пишува Google на својот блог. Во постот Google избегна да ја обвини кинеската влада дека стои зад нападите.

Прочитај повеќе