MediaTek подолг период е алтернатива и конкуренција на Snapdragon процесорите во Android уредите. Затоа и не изненадува што компанијата подолг период го развива новиот процесор за 5G мрежа. Она што е изненадување е дека Dimensity 1000 5G SoC е побрз на AnTuTu бенчмарк тестовите од Snapdragon 855 Plus и Kirin 990. MediaTek досега секако не […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на процесори за паметни телефони Qualcomm оваа недела го одржува својот настан на кој новинарите и аналитичарите ќе се запознаат со идните планови на компанијата. Можеби очекувано главниот фокус е на технологија која сè уште не е достапна, 5G. Компанијата ја претстави следната генерација на процесори за најмоќните паметни телефони, Snapdragon 855. Процесорот […]

Прочитај повеќе

Тим од барем 100 луѓе, 30 милиони долари за плати, 10 до 20 милиони за лиценци се основните трошоци за развој на нов чип. Прашање е колку е исплатлив развојот на нови решенија кога веќе се достапни куп решенија. Тимот од 100 луѓе е некаков минимален тим потребен за активностите да бидат доволно брзо завршени. […]

Прочитај повеќе

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. е компанија која произведува чипови за Apple. Компанијата неодамна беше жртва на вирус кој значително го ограничи производствениот капацитет. Поради ова компанијата има проблем и со производството и испораките. На почетокот на викендот TSMC јави дека 80% од системите се исчистени. Денес би требало да функционираат нормално. Поради ова ќе доцнат […]

Прочитај повеќе

Нов чип од Qualcomm ќе го продолжи времето помеѓу полнењата и ќе го подобри сигналот на слушалките кои користат Bluetooth. Bluetooth технологијата постои повеќе од 15 години, но дел од техничките недостатоци сè уште не се надминати. Секако технологијата постојано се надградува, а новиот чип е уште еден чекор. QCC5100 Low Power Bluetooth SoC ја зголемува […]

Прочитај повеќе

Во една од септемвриските колумни на Џон Дворак, познатиот колумнист повлекува интересни паралели за чипуваната иднина на животните и луѓето. Од 2016 година, Велика Британија има воведено закон каде секој сопственик на милениче мора да се заземе за вградување микрочип под кожата на животното. На тој начин, доколку миленичето заталка некаде лесно се овозможуваат услови […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на процесори за паметни телефони, Qualcomm ќе се обиде да ги освои и возилата. Компанијата го претстави чипот Qualcomm 9150 C-V2X кој е наменет за автономните возила. Доколку сè се одвива според плановите, чипот ќе биде достапен во втората половина на 2018 година. Во возилата би можел да биде достапен веќе од 2019 година. […]

Прочитај повеќе

Научници од Станфорд креираа нова евтина алатка која може да биде пресврт во медицината. Станува збор за чип чие производство чини 1 цент, но е подеднакво прецизен како и чип кој чини 100.000 долари. Научниците ги објавија резултатите од истражувањето во Proceedings of the National Academy of Sciences. Чипот може да се користи повеќе пати, за негово […]

Прочитај повеќе

Qualcomm наплаќа надоместоци за технологија со кои нема никаква врска, тврди Apple. Компанијата од Купертино бaра и надомест на штета во висина од 1 милијарда долари од Qualcomm, пренесува CNBC. Qualcomm е американска компанија која произведува чипови и телекомуникациска опрема која поседува голем број на индустриски патенти во полето на безжичната комуникација. Канцелариите на компанијата се во […]

Прочитај повеќе

Дали некогаш сте размислиле како се произведуваат чиповите? Како над 7 милијарди транзистори се печатат на толку мало парче полупроводник? Видеото на Global Foundries ни овозможува набрзина да го разгледаме процесот на креирање на чипови. Од дизајн на чипови, до прочистување на полупроводниците, и печатењето на процесорите, па сѐ до проверката со електронски микроскопи.

Прочитај повеќе

Nvidia претстави нов процесор Jetson TX1, кој треба да овозможи перформанси на суперкомпјутер за беспилотните летала. Станува збор за плочка која треба да го замени Tegra К1 процесорот кој досега се користеше во Matrice 100 дроновите. „Ќе управуваат самостојно, ќе препознаваат објекти и ликови и ќе стануваат попаметни преку машинско учење. Ќе им овозможат на […]

Прочитај повеќе

IBM има прототип на нов чип кој ќе овозможи четири пати поголема густина од чиповите кои се достапни во моментов, пренесува New York Times, повикувајќи се на меѓународен конзорциум предводен од IBM чија работа е да го направат најмалиот чип во светот. Конзорциумот има инвестирано 3 милијарди долари за истражување на технологијата. Стравовите дека Муровиот […]

Прочитај повеќе