Во случај да работите од дома или да имате потреба од пофлексибилна комуникација со најблиските, Zenchat e релативно нова алатка која би можела да ви излезе во пресрет. Со неа, можете да започнете и одржувате индивидуални или групни чет сесии во форма на текст или претходно снимени аудио пораки. Од самото место каде се одвива […]

Прочитај повеќе

Еволуцијата на вештачката интелигенција сѐ повеќе зема замав и во повеќе области нѝ нуди моќни технолошки решенија и портабилни алатки со кои се постигнува лесна интерактивност и автоматизација на комплексните барања и предизвици. Научниците низ светот тврдат дека оваа еволуција може да се одрази и негативно на човештвото затоа што доколку сме способни да автоматизираме […]

Прочитај повеќе

Еден од најпопуларните сервиси за инстант комуникација, WhatsApp, најави дека ќе промени една пракса која ќе го оддели од конкуренцијата.  Наскоро на корисниците на сервисот ќе им бидат презентирани реклами. Ова сепак не е најголемиот проблем. Компанијата најавува дека започнува да ги споделува податоците со Facebook (потсетник: FB го купи WhatsApp во 2014-та), кој ќе ги користи […]

Прочитај повеќе

Tumblr, во сопственост на Yahoo, е една од покреативните блог платформи која има 260 милиони блогови, кои се уникатни и поразлични од останатите блогови и друштвени мрежи. Tumblr е платформа за луѓето што се млади, кул и што ја искажуваат својата креативност преку визуелни постови. Но, ако другите друштвени мрежи изградија цели бизниси и заедници […]

Прочитај повеќе

Над 800 милиони корисници секој месец го користат WhatsApp доколку темпото со кое корисниците се приклучуват продолжи очекувањата се дека до крајот на 2015 година, бројот на активни корисници на платформата ќе надмине милијарда. Објавата дојде на Facebook профилот на Јан Коум, директор и коосновач на WhatsApp, а во неа г. Коум потсети дека бројот […]

Прочитај повеќе

Сега може да четувате на Facebook преку посебна Facebook Messenger за Веб. Четот на прелистувачот е достапен на Messenger.com, и тоа што ќе го забележите е дека Messenger за прелистувач ја има истата функционалност како и на Facebook. Но, кога се во прашање пораките, со оваа нова верзија имате поголема прегледност на пораките, иако објавите […]

Прочитај повеќе

Viber, бесплатната апликација за чет и гласовни повици, која беше купена од јапонскиот Rakuten за 900 милиони долари, претстави една интересна новина која сигурно ќе им се допадне на 100-те милиони месечни корисници. Видео повиците беа достапни само преку десктоп верзијата, но сега се додадени и на мобилните верзии за Аndroid и iOS. Проблемот со […]

Прочитај повеќе

Facebook сега бара задолжително симнување на Facebook Messenger за сите Android и iOS корисници кои сакаат да четуваат со своите пријатели. Друштвената мрежа не ја објави задолжителната промена, која веднаш наиде на критики, туку за TechCrunch изјави дека „целта ни е да го направиме Messenger најдобра апликација за текстуални пораки достапна на мобилната платформа и […]

Прочитај повеќе

Месенџерот на BlackBerry ќе стане мулти-платформска апликација која би требало да им конкурира на се популарните iMessages, WhatsApp и Facebook Chat. Директорот на BlackBerry, Торстен Хајнс, најави дека апликацијата од летово ќе биде достапна и за iPhone (iOS 6+) и за телефоните кои работат на Android 4.0+. Ова беше претставено на конференција на која BlackBerry […]

Прочитај повеќе

Facebook работи на својата „чет“ апликација која е достапна на Android, BlackBerry и iPhone, и на која наскоро може да видиме видео повици, игри и други додатоци кои ќе ја збогатат апликацијата за да биде конкурентна на Line, WeChat или WhatsApp, пишува The Next Web. Неодамна компанијата ја надгради својата iOS апликација и овозможи бесплатни VoIP разговори […]

Прочитај повеќе

Соработката на Mozilla и Facebook го донесе Facebook Messenger на Firefox. Отсега ќе можете да четувате со вашите Facebook пријатели, без ралика на која веб страна сте во моментот. Потегот е пред се за мотивиран за подобро интегрирање на социјалните мрежи и сервиси во прелистувачот. А разликата со досегашниот чет на Facebook е што сега […]

Прочитај повеќе

Емотиконите на Facebook секогаш беа тука, пример внесите ^_^ или (y) и ќе ви се прикаже емотикон. Има и некои скриени како на пример <3 за срце или :|] за робот. Но, моравте да ги знаете за да ви се појават во четот. Facebook реши да го промени тоа и додаде копче со дел од […]

Прочитај повеќе