Креирајте сопствено, поевтино и функционално решение. Ова е „пораката“ која девелоперите од Чешка им ја испраќаат на своите колеги насекаде. Пред неколку дена, како протест за скапото решение кое го порача владата на Чешка за електронски патарини, програмерите самоиницијативно изработија онлајн решение за продажба на електронски „налепници“ за патарина. Онлајн продавницата ја изработија на 48 […]

Прочитај повеќе

Тешко е да се поверува дека компанија која започнала со својот развој како безбедносен проект за време на студената војна денес е една од највредните безбедносни компании во Европа. Ова е приказната за Avast, компанија која започна со работа во 1988 година во Прага. Avast е основан од Едуард Кучера и Павел Баудис. Г. Баудис […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) До сега главно ја разгледував стартап заедницата во главните градови низ Европа. Бидејќи таму се случуваат „нештата“ и вообичаено другите градови не се толку активни. Но, бев навистина возбудена за мојата следна авантура, во […]

Прочитај повеќе

Македонија има талент, но тој талент да се развие треба пари и поддршка. Ова можеби звучи како нешто веќе чуено, но тоа е реалноста, овојпат, како и многу други пред него, пренесена од Владо Петрушев, кој е моментално во Брно, Чешка, каде работи во компанија за мобилни апликации. Владо пристигна во Чешка во 2013-та година […]

Прочитај повеќе

360cities.net, веб сајт со колекции од интерактивни панорами, ја објави најголемата сферична панорама до сега. Панорамата од 18-гигапиксели е 360-степени поглед на чешкиот главен град Прага. Кога би ја испринтале сликата би била долга 16 метри.

Прочитај повеќе