Еден универзитет од Алабама им дозволи на студентите да бидат идентификувани и да плаќаат за најразлични добра со нивниот Apple часовник. Универзитетот не е единствениот орган кој е задоволен од ваквата изведба. Па така, и претставник од Apple побрза да даде изјава и да објасни дека сè што студентот треба да направи е да го […]

Прочитај повеќе

(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Никогаш порано не било овозможено течна материја да се претстави во својата чиста, нерафинирана форма и да […]

Прочитај повеќе

(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Blocks е првиот модуларен паметен часовник во светот. Неговиот watchface или Core како што го нарекуваме, е […]

Прочитај повеќе

Четиринаесет годишниот Ахмед Мохамед сакаше да ги импресионира своите наставници и соученици со својот електричен часовник, наместо тоа полицијата во Тексас го уапси. Ова всушност го направи младиот Мохамед новиот херој на Силициумската Долина, вели Wired. „Најверојатно веќе сите знаат дека јас сум креаторот на часовникот подари кој доживеав многу невољи, Го направив часовникот за […]

Прочитај повеќе

Motorola без сомневање е производител кој досега го презентираше единствениот паметен часовник кој би сакал да го поседувам. Мото 360 ги имаше своето прво официјално деби пред новинарите присутни на Google I/O, кое се чини дека помина успешно. Една од работите кои засега остануваат непознати за часовникот се периодот на излегување и цената за која […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft се вклучи во трката кој прв ќе претстави паметен часовник. Претходно имаше најави дека Apple, Google и Samsung веќе работат на паметен уред со екран на допир кој ќе може да се носи на рака, и ќе биде додаток на паметните телефони кои веќе го заситија пазарот. Microsoft веќе неколку месеци преговара со производители […]

Прочитај повеќе

Пред 100 години, во 1911-та, три мали компании се споија да станат Computing-Tabulating-Recording Company, или тоа што подоцна стана International Business Machines или IBM. Тогаш правеа машини за пишување и часовници за фабрики, а денес роботи кои разбираат прашања и кои со леснотии ги победуваат луѓето.

Прочитај повеќе

Quick Response код е специфичен вид на матричен (дводимензионален) баркод кој може да го читаат QR читачи или пак телефони кои имаат камера. Во него може да енкодираме текст, URL, слика или други податоци. Примената на QR кодот е огромна, а можностите безгранични. За разлика од нивната иницијална употреба, QR кодовите станаа доста популарно нешто со безброј примени. QR кодовите се одлични заради брзината со која може да се прочитаат, точноста и функционалноста. Иако сличноста со баркодовите е очигледна и можеби се прашувате зошто ни се потребни QR кодовите, одговорот е дека потребата за повеќе карактери и повеќе видови на податоци се наметнува во светот со цел да се направат повеќе податоци подостапни. Развивачите пробаа да ја прошират употребата на баркодовите, но откако тоа се покажа како неуспешно, QR кодот го замени.

Прочитај повеќе