Тајванскиот производител на паметни телефони, HTC, го ангажираше најплатениот холивудски актер Роберт Дауни Џуниор да им помогне да се ребрендираат. Кампањата за чија цел ќе се потрошат скоро 1 милијарда долари го носи името „Change“ и чини колку целиот маркетинг буџет што го имала компанијата за целата мината година. За споредба годишниот маркетинг буџет на […]

Прочитај повеќе

Facebook е централната алатка во кампањата за втор мандат на сегашниот претседател на САД. Барам Обама ја стартува својата „Are you in?” кампања на својот сајт поканувајќи ги сите заинтересирани гласачи да се логираат со Facebook профил. Исто како и за првите негови избори, целта е да се искористи виралноста на друштвени мрежи да се сподели пораката.

Прочитај повеќе