Саемот за електроника CES 2018 ја доби првата поголема вест. Intel објави дека имаат голем напредок во својот квантен процесор. Компанијата го претстави својот 49-кубитен квантен процесор. Intel тврди дека ова е следниот чекор кон квантна супериорност. Пред само 1 месец компанијата претстави 17-кубитен квантен компјутер. Брајан Крзанич вели дека за производство и за комерцијална […]

Прочитај повеќе

Следната недела се одржува првиот, и еден од најголемите саеми за електроника Consumer Electronics Show. Саемот секогаш се одржува на почетокот на годината и ја покажува насоката во која ќе се движи технологијата во иднина. Настанот ќе се одржи од 9 до 12 јануари. Што очекуваме? Автономни возила Настанот вообичаено покажува идна технологија, но оваа година […]

Прочитај повеќе

Samsung на саемот за електроника во Лас Вегас (CES 2018) ќе претстави очила за луѓето со оштетен вид. Апликација за паметни телефони Relumino, во комбинација со уредите за виртуелна реалност. Задната камера на телефоните на Samsung, вметнати во Gear VR се користи за снимање на околината. Потоа, снимениот материјал се зголемува, се менуваат боите и контрастот, […]

Прочитај повеќе

Уште не сме ги виделе AMD Polaris графичките картички за ентузијасти, а компанијата веќе ја најавува новата архитектура. За оваа пригода компанијата имаше видео и тајмер кој одбројуваше до презентацијата. Последната секунда од тајмерот истече на почетокот на CES, а компанијата веќе откри дел од можностите на Vega. Новите графички од AMD можеби се потврда за […]

Прочитај повеќе

Паметни телефони, автомобили, беспилотни летала, интернет на нештата, виртуелна и проширена реалност, паметни телевизори… ова се само мал дел од уредите кои се презентираа на CES 2016 во Лас Вегас. За разлика од минатата година кога во фокусот беа 3Д принтерите, овој пат CES беше преплавен со интернет на нештата идеи, уреди поврзани преку интернет, […]

Прочитај повеќе

Bellabeat, хрватскиот стартап кој работи со апликации за бременост, имаше успешен настап на CES 2015 во Лас Вегас, пренесува Netokracija. Стартапот кој веќе има добиено неколку милиони долари инвестиција за развој на своите продукти, сега успеа да се договори со американските продавници BestBuy и Target. Bellabeat на CES ги претстави своите уникатни паметни уреди како […]

Прочитај повеќе

Крајот на 2014-та вообичаено е без премногу новитети кога е во прашање ИТ индустријата, но веќе со самиот почеток на годината доаѓа можеби најголемиот настан Consumer Electronic Show или накусо CES, кој се одржува од 6 до 9 јануари во Лас Вегас. Како и минатите години CES и оваа година ќе биде показател на трендовите […]

Прочитај повеќе

На CES 2013, Intel излезе со оптимистичко предвидување дека сите нови ултра-тенки лаптопи, или ултрабукови, кои ќе се појават годинава ќе имаат екрани на допир. Тоа што е значајно во изјавата на Intel е што тие ултрабукови, кои ќе работат на 4-та генерација на Core процесори, ќе чинат само 599 долари, што е поефтино од […]

Прочитај повеќе

Од сите можни научно фантастични филмови, досега најпривлечна технологија ми била Head Mounted Displays или екрани што можат да се постават врз глава. Чекор по чекор, компании низ целиот свет се доближуваат поблиску до оваа технологија. Цената на овие производи се симна од илјадници долари пред неколку години, до доста прифатливи 500 долари. Помислата дека […]

Прочитај повеќе

Parrot на CES ја претстави новата подобрена 2.0 верзија на своето AR Drone летало кое сега е со нов дизајн. Компанијата, која изработува безжични уреди за мобилни телефони, исто така ја претстави и бесплатната верзија на апликацијaта за контрола на леталото за Аndroid. Претходно беше објавена и iOS верзија. Една од позабавните новини е автопилотот […]

Прочитај повеќе

Џастин Тимберлејк се појави на сцената на CES заедно со Panasonic за да го претстави партнерството меѓу веќе заборавената друштвена мрежа и производителот на телевизори. Познатата музичка ѕвезда од пред пред некое време е ко-спопственик на друштвената мрежа. Тој откупи дел од компанијата со идеја да ја врати популарноста на MySpace така што ќе го […]

Прочитај повеќе

До крајот на 2012-та ќе видиме мобилни уреди кои ќе имаат USB 3.0 microUSB конектори Ова значи ќе може дури десет пати побрзо да се пренесуваат податоци меѓу паметните телефони и таблет компјутери. Преку USB 3.0 порт за паметните уреди може да се пренесат околу 600 мегабајти во секунда (5 Gbit/s), додека преку претходникот 2.0 […]

Прочитај повеќе