Google престана да го развива пребарувачот за Кина. „Project Dragonfly“ е запрен под притисок на вработените на кои не им се допаѓаше идејата за развој на цензурирана верзија на пребарувачот. „Крајот на проектот е голем удар за раководството на компанијата, вклучувајќи го и претседателот на компанијата Сундер Пичај, кои последните две години го направија проектот […]

Прочитај повеќе

Google работи на цензурирана верзија на својот пребарувач. Ова е со цел за освојување на кинескиот пазар кој го блокира најголемиот пребарувач. Project Dragonfly е оваа цензурана верзија прелистувачот која ќе ги отвори кинеските врати за Google, јавува Intercept. Компанијата на ова работи веќе повеќе од половина година, а поинтензивно започнаа да работат од декември 2017 […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Уганда воведе данок на друштвени мрежи. За законски да ги користат друштвените мрежи корисниците од Уганда треба да плаќаат по 5 центи дневно. Покрај Facebook, данокот ги таргетира и Instagram, Twitter и LinkedIn. Можеби изгледа симболично, но воопшто не е така. Дневниот данок е 200 угандски шилинзи, а минималната месечна плата 6 000 […]

Прочитај повеќе

Никој нема да ви верува доколку кажете дека Steam е пребирлив и внимава што се објавува на Steam, особено кога ќе земете во предвид дека во последните неколку години имаме навалица од илјадници и илјадници игри од исклучително сомнителен квалитет. Но, одредена цензура сепак се наметнуваше, особено во поглед на таканаречените виртуелни новели каде одредени […]

Прочитај повеќе

Порано или подоцна, консументите на онлајн видео игри се нашле во ситуација да се вознемират од доживеаниот пораз до таа мера да избрзано реагираат со пцовки, колнење и сеење клетви како средновековни бабици. Оние кои не сакаат вакви токсични бомбардирања, во чет екранот имаат или вклучено одредени филтри или пак ја имаат целосно деактивирано функција […]

Прочитај повеќе

Властите во Иран се обидуваат со блокирање на пристапот до друштвените мрежи да ги прекинат протестите. Десетици илјади протестираат во целата држава. Протестите се најголеми во последните 10 години, а траат речиси недела. Досега има најмалку 20 жртви, јавува Washington Post. Уапсени се и над 450 демонстранти, а оваа бројка најверојатно ќе порасне денес. Засега […]

Прочитај повеќе

Етиопија има сериозен проблем со мамењето на испитите. Властите го исклучија интернетот до завршување на испитите. Цела држава остана без пристап до интернет најрано до 8 јуни. Причината за исклучувањето на цела држава е искуството од минатата година. Лани тестовите протекоа пред испитите, па мораше да бидат презакажени испитите за учениците од 16 и 18 […]

Прочитај повеќе

Руската агенција за контрола и надгледување на интернет одлучи дека PornHub и YouPorn отсега нема да бидат достапни во земјата. Интересно се чини дека ова е настан кој се повторува секоја година. Агенцијата истото го направи и лани во септември, кога забрани пристап до руската верзија на PornHub. За разлика од минатата година, оваа агенцијата […]

Прочитај повеќе

Технологијата која често му пречи на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, овој пат можеби го спаси неговото претседателствување. Вo клучните моменти на војниот пуч кога најголем дел од медиумите се прашуваа каде е г. Ердоган, и започнаа да се јавуваат информации дека побарал азил, претседателот преку FaceTime им се обрати на граѓаните и побара од […]

Прочитај повеќе

Алгоритмите за отстранување на несоодветна содржина на Facebook во најмала рака се чудни, и често, според Motherboard, се и контроверзни. Причината за оваа дебата е што видеото во кое се гледа како полицаец пука и го убива Филандо Кастил од Минесота, беше брзо отстранета од социјалната мрежа. Овие содржини иако се достапни на безбројни сајтови […]

Прочитај повеќе

Иако зголемената телесна тежина не е воопшто за исмејување, шеги на сметка на суетата се секојпат добредојдени. Пејачот на популарната група Guns and Roses, Аксел Роуз, побара да бидат отстранети неговите слики од 2010 година, кога тој беше малку подебел отколку што треба да изгледа рок ѕвезда. Но, според г. Роуз наведената причина за ова […]

Прочитај повеќе

Иран официјално побара од социјалните медиуми да ги префрлат личните податоци на Иранците на територијата на Иран. Изговорот на властите кои се често критикувани за ограничувања на правото на говор, е дека ова ќе овозможи правата на приватност и безбедноста да бидат уредени според нивните закони, пренесе Reuters. „Надворешните компании за комуникација кои се активни […]

Прочитај повеќе