Ако се точни цените на Ryzen процесорите од AMD кои протекоа, тогаш Intel навистина има причина да биде загрижен. Сметавме дека ако перформансите на процесорите се слични, а Ryzen е 30-40% поевтин тогаш AMD може да се надева на успех. Според цените кои се појавија на неколку дигитални продавници Ryzen e 70% поевтин од Intel i7-6900K, […]

Прочитај повеќе

iPad Pro најверојатно е најинтересниот уред кој го презентираше Apple на својот специјален настан, не бидејќи новиот iPhone или Apple TV не се добри производи, туку бидејќи таблетот сепак е производ кој е поголем ризик за компанијата. Продажбата на iPad последните неколку години е во пад, па Apple се обидува да го реанимира пазарот со […]

Прочитај повеќе

iPhone 5S е еден од пoнапредните паметни телефони, прв на пазарот со 64-битен A7 процесор и можност за отклучување со отисок од прст. Но, рецензиите не значат ништо во моментот кога одбираме телефон, бидејќи тоа што ни е важно е што очекуваме од паметен телефон и колку ќе платиме за него. Првото може да се […]

Прочитај повеќе

Новиот Nexus 7 доаѓа со Android 4.3 и почетна цена од 230 долари. Како и предходната верзија, и оваа ќе се продава во две варијанти од 16 и 32 GB. Според рекламите новиот Nexus е замислен како таблет компјутер кој е наменет за landscape-положба. Иако таблет компјутерот сè уште не е во продажба, Android Police […]

Прочитај повеќе

Европскиот Парламент бара уште помали цени за роаминг услугите, помали дури и од предложените цени од европската комисарка Нели Крус. Парламентот сака да ги намали цените кои се профитабилен извор на индустријата. Дури 5 отсто од продажбите и 7 отсто од операцискиот профит доаѓа од роаминг услугите, пишува Reuters. Мобилната индустрија веќе се согласи на […]

Прочитај повеќе

*текстот е едитиран со информации за цената, и сега е попрегледен На сајтот на T-mobile.com.mk се појави страница која го промовира новиот iPhone 4S. На сајтот стојат само детали за телефонот и дека ќе биде достапен наскоро. Но, се знае дека телефонот ќе биде достапен на 25.11. Тоа е напишано во е-билтенот кој T-mobile го […]

Прочитај повеќе

<Надополнето 07.02.11> За цените воопшто не е разговарано, вели новиот директор на МАРНет, Сашо Димитријоски одговарајќи на нашиот мејл каде побаравме да се потврди информацијата за цените, кои според новиот директор нема да се менуваат.
 
„За менување на цената на домените во МАРНет воопшто не се разговарало и најверојатно таа ќе остане иста, што значи ова се само шпекулации кои немаат никаква основа. Ќе треба да го прашате „Глобус” од каде им се таквите информации.“

Прочитај повеќе

Во Македонија софтверот е скап и поради тоа се пиратира. Пример, 110 евра за Windows Home edition, исто околу 7.000 денари за Office. Toa за некого е вредност на една плата, пари потребни за месечни студии… а треба и пари за друго парче сотфер, нели?

Прочитај повеќе

Европската унија ги казни Samsung, Hynix, Infineon, NEC, Hitachi, Mitsubishi, Toshiba, Elpida и Nanya со 331 милион евра бидејќи ги местеле цените на DRAM меморијата. Најголемата казна од 160 милиони евра ја доби Samsung. Во картелот бил вклучен и Micron но таа компанија ќе добие имунитет бидејќи ја открила измамата и соработувала со властите.

Прочитај повеќе

Slate е новиот таблет PC од HP кој моментално е директен конкурент на Apple-овиот iPad.

Прочитај повеќе