Во случај да барате поразличен прелистувач за исполнување на вашите секојднени прелистувачки навики, не би можеле да погрешите доколку ги проверите потенцијалите на Slimjet. Се работи за изненадувачки брз прелистувач кој е изграден на open-source енџинот Chromium – истиот енџин кој се користи и за потребите на Google Chrome. Искуството со отворање веб страни е […]

Прочитај повеќе

Прелистувачот Vivaldi, особено најновата верзија, е исклучително солидна алтернатива на популарните интернет прелистувачи. Лансиран во февруари 2015 година, прелистувачот имаше за цел да понуди поприлагодлива алтернатива на Opera, но сега е и одличен избор за тие што се презаситени од бавната функционалност на Chrome или Firefox. Прелистувањето преку Vivaldi е олеснето благодарение на опцијата tab […]

Прочитај повеќе

За само четири години, Google Chrome не само што го надмина Firefox, на кој сите гледаа како на негов главен конкурент, туку успеа и да го надмине Internet Explorer и да стане најпопуларниот прелистувач во светот. Неодамна се откри дека Chrome стана најпопуларен но само за еден ден. Сега, ако ги погледнете податоците на StatCounter […]

Прочитај повеќе

StatCounter објави дека во неделата Google Chrome успеа на кратко, на само еден ден, да го надмине Internet Explorer по користеност. Според сервсот за анализа на веб сајтовите, на 18 март Chrome ги надмина ривалите во Индија, Русија и Бразил, и со тоа стана најкористениот прелистувач во светот со над 32,71 отсто од пазарот, надминувајќи […]

Прочитај повеќе

Google објави нова единаеста стабилна верзија на својот прелистувач Chrome која овојпат доаѓа со опцијата за внесување на говор преку HTML. Пример, може да се преведе тоа што ќе му го кажете на Google Translate со кликање на микрофонот во долниот ќош. Моментално оваа опција е само за преведување од англиски на друг јазик, и иако е забавна сепак ќе треба мала прецизност во изговарањето.

Прочитај повеќе

За 24 часа Firefox 4 е симнат 7.1 милиони пати. Ова е скоро три пати повеќе од симнувањата на неодамна објавениот Internet Explorer 9 со 2.3 мил. за 24 часа, но и за 1 милиони покусо од претходниот рекорд од 2008-ма кога Firefox 3 се симна околу 8 милиони пати за 24 часа.

Прочитај повеќе

Microsoft ја пушти за симнување и тестирање последната верзија пред објавувањето на новиот Internet Explorer 9 прелистувач. Oва е последната тест верзија пред конечната.

Прочитај повеќе

Mozilla Firefox е најкористениот веб прелистувач во Европа, со над 38 отсто од пазарот, надминувајќи го за прв пат Internet Explorer, прелистувачот на Microsoft, кој има 37 отсто, според статистиката на StatCounter.

Прочитај повеќе

Оpera конечно после доста бета тестирање го објави новиот Opera 11 прелистувач кој сега има организирање на табовите во групи и визуелни движења со глувчето за навигација низ страните.

Прочитај повеќе

Eдно од најзабавните нешта со Firefox е можноста да се персонализира прелистувачот и тоа функционира перфектно. Mozilla објави дека се симнати над 2 милијарди! додатоци за Firefox, а над 150 милиони се користат секој ден.

Прочитај повеќе

Plugin Check на Mozilla е сервис кој ви проверува дали плагините и екстензиите на прелистувачот се апдејдирани бидејќи „старите плагини можат да потрошат време и да го прекинат прелистувањето, го зголемуваат ризикот од вируси, додека надградените плагини го подобруваат сурфањето.“

Прочитај повеќе

Бета верзијата на Firefox 4 ќе се појави во јуни, најави Мајк Белтцнер, директор за продукти во Mozilla, кој објави презентација и видео за плановите како ќе изгледа новиот прелистувач.

Прочитај повеќе