На инсистирање на британската влада во иднина е можно веб страните да мораат да ги идентификуваат „троловите“, пишува BBC. Проблемот со овие злонамерни корисници стана актуелен со британката Никола Брукс која била вознемирувана од интернет тролови. Троловите и направиле лажен профил на Facebook преку кој испраќале пораки со експлицитна содржина на малолетни девојчиња. Освен ова […]

Прочитај повеќе

Врховниот суд на Велика Британија дозволи екстрадикција на основачот на контроверзниот Wikileaks, Џулијан Асанж, во Шведска каде е осомничен за сексуален напад врз две жени. Џулијан Асанж, 40, помина скоро две години во домашен притвор во Велика Британија откако беше уапсен поради обвинувањата за силување со европски налог. Неговото апсење се случи во период кога […]

Прочитај повеќе

Од вчера започнаа блокадата на Pirate Bay во Британаја. Но, тоа помогна малку бидејќи сајтот вели дека забележал дополнителни 12 милиони посети, што е рекорд за нив, пишува TorrentFreak. За да стави сол на раната на Британската фонографска индустрија (BPI) чиј притисок врз судовите резултираше во наредба провајдерите да го блокираат сајтот, Pirate Bay реши […]

Прочитај повеќе

Високиот британски суд одлучи дека интернет провајдерите мора да го блокираат контроверзниот шведски пиратски сајт Pirate Bay. Сите британски провајдери Sky, Everything Everywhere, Talk Talk, O2 и Virgin Mеdia ќе треба да им забранат пристап до сајтот на своите корисници, пишува BBC. Блокирањето на сајтот доаѓа по притисок од Британската фонографска индустрија (BPI) кои велат […]

Прочитај повеќе

Висок лондонски суд одлучи дека шведскиот торент сајт Pirate Bay прекршува авторски права, што значи дека властите ќе имаат правна основа да им наредат на интернет провајдерите BT и BSkyB да го блокираат овој контроверзен сајт, пишува Guardian. Од една страна, ваквата одлука може да послужи и како потпора на законите против пиратерија, како ACTA, […]

Прочитај повеќе

Интернет пребарувачите ги водат корисниците кон линкови со нелегална содржина, велат британските организации кои ја претставуваат забавната индустрија. Во документот, објавен под законот за слободен пристап до информации, се открива дека интернет пребарувачите, властите и сопствениците на авторските дела веќе една година се договараат за како да се справат со пиратеријата. Во него се вели: […]

Прочитај повеќе

Финансискиот сервис PayPal во својот инфографик „Иднината на дигиталните пари“ вели дека до 2016-та нема да е потребен кеш за купување и нема да има потреба да се носи новчаник. Инфографикот го разгледува ефектот на дигиталните трансакции во Велика Британија каде 45 милиони луѓе користат мобилни телефони, од кои скоро половина корисници барем еднаш во […]

Прочитај повеќе

Британската Need a Cake пекарница беше под опсада откако понуди 75 отсто попуст на своите колачи на Groupon. Mалата пекара со 8 вработени морала да вработи уште луѓе и да обезбеди уште ресурси за да ја исполни побарувачката. Пекарата изгуби 12.500 фунти, што би е всушност профит за една година. „Тоа беше најлошата бизнис одлука […]

Прочитај повеќе

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж ја изгуби поплаката за екстрадикција од Британија во Шведска каде е осомничен за силување и сексуален напад. Адвокатите на г. Асанж најавија дека ќе поднесат уште една поплака против одлуката, односно ќе апелираат до британскиот Врховен суд. Но, пред да поднесат поплака, адвокатите ќе мора да добијат дозвола за тоа […]

Прочитај повеќе

За разлика од САД кaде инвеститорите се тркаат за ИТ компании, во Европа има помалку интерес бидејќи се работи за мулти-културен пазар на повеќе јазици каде секоја земја си има свои закони и правила на игра. Но, како што стануваме дигитално општество, како што ЕУ ја турка Дигиталната агенда, така и интересеот на инвеститорите се […]

Прочитај повеќе

Британската влада најави дека ќе ги реформира законите за авторски права кои сè уште се водат по систем стар 300 години. Според британската влада, државната каса би можела да профитира од овие измени, поточно да се дополни со 8 милијарди фунти. Се разбира овие реформи би биле од голем бенефит и за креаторите и за […]

Прочитај повеќе

Зарем има реклама или постер денес кој не се средува со Photoshop? Според Британија, има граница во дигиталното манипулирање на фотографиите. Посебно има граница кога се работи за реклами во козметичката индустрија каде лицето на постер е толку перфектно измазнето што ја искривува реалноста, перцепцијата и очекувањата што ги добиваат клиентите за продуктите. Или со […]

Прочитај повеќе