Нови доверливи документи од Американската агенција за национална безбедност, доставени од нивен поранешен аналитичар Едвард Сноуден, откриваат дека во 2008 година британскиот пандан на NSA, GSHQ шпионирала дури 1,8 милиони корисници на Yahoo од целиот свет во период од шест месеци. Проектот симболично е наречен Optic Nerve бидејќи собирал фотографии преку веб камерите во Yahoo […]

Прочитај повеќе

Нови доверливи документи објавени од поранешниот аналитичар на NSA, Едвард Сноуден, откриваат дека тајна британска единица користела сајбер напади против хактивистите Anonymous и контроверзната хакерска група LulzSec. Oфицијалниот став на британската агенција Government Communications Headquarters (GCHQ) е дека сите активности биле одобрени бидејќи целта им биле криминалци. Во извештајот објавен од NBC News и Глен […]

Прочитај повеќе

Британските банки наскоро ќе прифаќаат и фотографии од чекови кои ќе бидат пратени преку паметен телефон, за да се забрза плаќањето од шест на два дена, вели тамошното Министерство за финансии. Корисниците ќе можат фотографиите да да ги испратат електронски или пак со нив да ги посетат банките за да ги подигнат парите. Фотографиите од […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Twitter во Велика Британија и Ирска отсега ќе добиваат предупредување од полицијата, противпожарната служба и уште 58 други организации, преку сервисот за микро-блогирање. Новата услуга ќе им испраќа предупредувања на корисниците од центрите за криза или од владините агенции во овие држави јавува Guardian. „Брзото и точно известување до јавноста во случај на […]

Прочитај повеќе

Британските законодавци ја разгледуваат можноста да забранат користење на Google Glass очилата додека се вози. Ако биде донесен, ова ќе биде еден од ретките случаи каде законите се носат како мерка на претпазливост, бидејќи очилата сè уште не се пуштени во јавна продажба. Официјалниот став е дека постои загрижост дека очилата ќе им го одвратат […]

Прочитај повеќе

Сите порно сајтови по зададено ќе бидат блокирани од британските интернет провајдери за да се заштитат децата од лошото „корозивно“ влијание. Доколку некој сака пристап до порнографски сајтови, ќе треба да си нарача од провајдерите. Ова на кратко е агресивниот план на британскиот премиер Дејвид Камерон за борба против насилната и детска порнографија. Daily Mail […]

Прочитај повеќе

Велика Британија ќе воведе сервис за споделување на опасности по сајбер безбедноста. Сервисот е наречен CISP (Cyber Security Information Sharing Partnership), а пилот проектот е започнат од минатата година и до скоро беше познат под името Project Auburn. Интересно е што новата агенција ќе биде направена слично на Facebook, па луѓето кои имаат пристап до […]

Прочитај повеќе

Британскиот Aпелационeн суд пресуди повторно во корист на Samsung, велејќи дека дизајнот на таблет компјутерот Galaxy Tab не е премногу сличен со дизајнoт на iPad на Apple. Судот само ја потврди одлуката донесена во јули од судија во Високиот суд од Лондон кој тогаш рече дека уредите на Samsung „не се толку кул“ како тие […]

Прочитај повеќе

Хакерската група Anonymous ја започна новата акцијата OpFreeAssange со напаѓање на владините веб сајтови на Велика Британија во знак на протест против односот на властите кон основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж. Во моментот, некои од веб страниците на министерствата, како и на премиерот, сѐ уште не се во функција. #OpFreeAssange – Tango Down: homeoffice.gov.uk | […]

Прочитај повеќе

Холандија и Британија веќе два месеци го блокираат пиратскиот сајт, но во реалност се забележа пад во сообраќајот кон сајтот само во првата недела дена по блокирањето, велат провајдерите. По првата недела P2P сообраќајот се вратил на своето вообичаено ниво. Според холандските и британските интернет провајдери на кои им е наредено да го блокираат сајтот, […]

Прочитај повеќе

Интернетот не смее да толерира цензура како одговор на наводни прекршоци на авторските права, вели Џими Велс, основачот нa Wikipedia, кој започна петиција за да ја запре екстрадицијата на Ричард О’Дваер во САД. „Како граѓани мора да се избориме за нашите онлајн права.“, вели г. Велс. Ричард О’Дваер, 24-годишен студент од Шефилд, Британија е сопственик на TV Shack.net […]

Прочитај повеќе

Британската агенција ASA ( Advertising Standard Authority ) ја прекина рекламната кампања на Nike преку Twitter.  Главна причина за забраната е што Nike ги користи Twitter  профилите на фудбалерите Вејн Руни и  Џек Вилшир за рекламирање на своите производи. Британската регулатива забранува да се рекламира преку лични профили на фудбалерите бидејќи, како што вели ASA, нивните […]

Прочитај повеќе