Куповите на податоци кои британската агенција MI5 ги собирала со Milkwhite програмата, наместо да им ја олесни работата, ги доведе шпионите до поголем ризик, јави Intercept. Податоците ги прибира британската агенција за контраразузнавање GCHQ и потоа го споделува со останатите агенции. Опасноста лежи во немањето време да се анализираат сите податоци, што значи дека се […]

Прочитај повеќе

Франција и Британија ќе инвестираат 2 милијарди евра за креирање на дрон кој ќе им стави крај на сите дронови. Планот предвидува креирање на дрон досега кој би можел да се користи за следење и набљудување, но и за ракетирање на различни мети. „Овој дрон ќе биде најсовремениот во Европа“, вели премиерот на Велика Британија, […]

Прочитај повеќе

Ако во САД се води битка помеѓу Apple и FBI за отклучување на податоците, британските власти брзаат да воведат закон кој ќе ги предвиди ваквите случаеви. Британската влада поднесе контраверзен предлог-закон со кој предвидува намалување на безбедноста на WhatsApp, iMessage, Viber и останатите текст апликации. Законот под името „Snooper charter“ предвидува пристап на полицијата до […]

Прочитај повеќе

Шест тинејџери од Британија се уапесни поради сомневање за учество во сајбер напади. Тинејџерите во нападите имале помош од групата Lizard Squad, иако полицијата вели дека ниту еден од тинејџерите и самиот не е дели од озогласената хакерска група која е виновна за бројни напади на финансиски и државни институции, пренесува ВВС. Групата тинејџери од […]

Прочитај повеќе

Апликацијaта која ја доби титулата „Netflix за торенти“, Popcorn Time, е забранета во Британија. Судот во Велика Британија им наложи на интернет провајдерите да го блокираат пристапот до интернет за сите четири верзии на Popcorn Time. „Popcorn Time нема законска примена и единствено служи за нарушување на авторските права. Судските налози се ефикасна мерка за […]

Прочитај повеќе

Со цел да го потикне технолошките иновации и предприемништвото во Македонија, Владата на Македонија неодамна стартуваше фонд со кој им вети 600.000 евра на македонските стартапи. Фондот е секако за поздравување, но вистинскиот предизвик ќе биде да се одберат стартапи во кои ќе се инвестира. Фондот вели дека следи одредени критериуми, и според нив стартапите […]

Прочитај повеќе

Британскиот парламент донесе предлог одлука со која се дозволува комбинирање на ДНК од три индивидуи за креирање на бебиња, јави BBC. „Ова е храбар чекор, но е промислен и базиран на информации“, вели минеsтерката за здравство на Белика Британија, Џејн Елисон. Предлог-законот е донесен со 382 гласа „за“ и 128 „против“, а целта не е […]

Прочитај повеќе

Британската разузнавачка агенција GCHQ ја пресретнува електронската пошта на новинарите во некои од најголемите светски медиуми, пишува Guardian, повикувајќи се на доверливите документи на NSA кои ги достави поранешниот аналитичар Едвард Сноуден. Помеѓу медиумите „под надзор“ на будното око на агенцијате се BBC, Reuters the Guardian, New York Times, Le Monde, Sun, NBC и Washington […]

Прочитај повеќе

Британскиот премиер Дејвид Камерон побара забрана за сите апликации кои овозможуваат комуникација со енкриптирани пораки, јави New York Times. Г. Камерон нема намера да се откаже од забраната, па може да се очекува дека први на удар ќе бидат WhatsApp и Snapchat, доколку не се откажат од приватноста на нивните корисници и не обезбедат пристап […]

Прочитај повеќе

Таблет комјутерите се присутни во 70 отсто од примарното и секундарното образование во Велика Британија, јави ВВС. За жал нема никаков показател дека таблет компјутерите воопшто го подобриле квалитетот на образованието кај учениците. Новата статистика направена во 671 државни и приватни образовни центри. Најголем дел од учениците ги користат таблет комјутерите цел ден дури и […]

Прочитај повеќе

Велика Британија ќе ја продолжи максималната можна затворската казна за интернет троловите. Досегашните шест месеци сега се продолжени на 2 години. Промените во законот доаѓаат по неколку случаи кои ги свртија очите на јавноста, пред се заканите за силувaње на моделот Клои Медли, вели Daily Mail. „Ова е закон со кој ќе се бориме против […]

Прочитај повеќе

Лондонската полиција ќе се обиде да предупреди сите кои се рекламираат на пиратски сајтови. Ова е нов обид на властите во Британија да се справата со пиратите откако забраната на торент сајтовите не вроди со плод. Оделот за интелектуална сопственост, PIPCU, во соработка со Project Sunblock, ќе пласира полициско предупредување на местото за реклами на […]

Прочитај повеќе