Авиопревозникот British Airways е пред најголемата казна која досега е изречена по GDPR. Компанијата се соочува со казна од 230 милиони долари (189,30 милиони фунти), што ако се изрече ќе биде рекорд, пренесе BBC. Причина за казната е пробивањето на заштитата на сајтот на British Airways и крадење на податоците на 500 000 корисници. Од […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг одби да говори пред британскиот парламент, но британската јавност можеби сепак ќе добие одговори. Британскиот парламент ја искористи моќта да заплени интерни документи од најголемата друштвена мрежа. Документите содржат податоци за одлуките и однесувањето на Facebook поврзано со скандалот со Cambridge Analytica. Одземените документи содржат доверливи имејл пораки помеѓу директорите и кореспонденции со […]

Прочитај повеќе

Британските власти ја казнија друштвената мрежа 664 000 долари. Казната доаѓа поради пропустите на Facebook со кои и овозможи на Cambridge Analytica да дојде до податоците на корисниците. Прелиминарната казна можеби изгледа ниска, но тоа е максимумот кој можеше да биде изречен. Канцеларијата на Комесарот за информации продолжува да истражува и следното јавно обраќање ќе […]

Прочитај повеќе

Комисии од Парламентот на Британија заседаваа и дискутираа за иднината на вештачката интелигенција. За жал, македонските претставници на граѓаните не зборуваат за овие теми. Ниту за опасностите од деструктивни машини, ниту за опасностите од намалување на постоечките работни места. Комисијата излезе со став дека вештачката интелигенција никогаш не смее да има можност автономно да решава […]

Прочитај повеќе

По Франција, и Велика Британија најавува дека ќе забрани продажба на возилата со внатрешно согорување до 2040 година.  На почетокот на месецот истото го најави и Франција. Велика Британија ќе отвори и фонд од 255 милиони евра за преодни мерки. Од овој фонд ќе се финансира надградбата на веќе постоечките автобуси за да се намали загадувањето. […]

Прочитај повеќе

Интернет корисниците од Британија наскоро ќе мора да поминат низ многу поригорозна контрола за да пристапат до порнографска содржина.  Од април следната година, сајтовите ќе мора да обезбедат мерки кои ќе осигураат дека корисникот има 18 години, јавува BBC. Мерката не е за да им се отежни пристапот на возрасните, туку за да се направи […]

Прочитај повеќе

Долг и постојан напад врз серверите на Британскиот парламент ја наруши онлајн доверливоста на пратениците. Нападот започна во петок навечер, а ИТ тимовите како безбедносна мерка го исклучија пристапот до имејлот на пратениците и персоналот, јави BBC. Навремената и соодветна реакција помогна компромитирањето да застане на 90 имејл профили. Серверот на парламентот има над 9.000 профили.  Реакцијата го […]

Прочитај повеќе

Премиерката на Британија, Тереза Меј побара поголема регулација на интернет. Ова треба да придонесе да исчезне просторот во кој може да се шири тероризмот. Во терористички напад, сабота навечер во Лондон загинаа 7 луѓе, а повредени се 48. Во два напади во London Bridge и Borough Market. Напаѓачите најпрво со комбе се залетаа во пешаци, […]

Прочитај повеќе

Судската власт во Шведска го ослободи Жилијан Асанж од понатамошен прогон за сексуален напад. Обвинителството во Шведска се откажа од обвинувањето бидејќи нема начин да се заврши случајот, пренесе New York Times. „Срамота е што осомничен силувач може да и избега на правдата. Мојот клиент е шокиран“, вели адвокатот на тужителот. Ова не значи дека […]

Прочитај повеќе

Обновено: 4.декември во 23.15 ч. Кралското семејство го одобри контроверзниот закон за прислушување. Со ова сите методи за кои зборуваше Едвард Сноуден сега се легални во Британија. „Ова е најекстремното нагледување на граѓаните во историјата на западната цивилизација.“, вели г. Сноуден. Со потврдата од кралското семејство, законот и официјално стапува на сила. Ова ќе им […]

Прочитај повеќе

Велика Британија, а не САД, е државата во која Amazon одбра да тестира достава со беспилотни летала. Компанијата има договор со Британската управа за воздушна пловидба која им овозможува веднаш да започнат со тестовите. „Британија е лидер кога се во прашање инвоациите на дронови. Инвестираме во Primer Air истражувањата тука веќе подолг период. Оваа објава […]

Прочитај повеќе

Огромна табла закачена на комбе кое се вози по улиците на Лондон ги поканува сите стартапи да се преселат во Берлин. Главна причина за ова е #Brexit, бидејќи постои можност британските компании да го изгубат пристапот до отворениот европски пазар. „Драги стартапи, останете мирни и преселете се во Берлин“, гласи пораката на комбето. Можеби билбордот […]

Прочитај повеќе