Меѓународниот олимписки комитет на овие Олимписки игри во Бразил, од само ним разбирливи причини, ги забранија гифовите и другите анимирани слики. Станува збор за проширување на забраната за пренос и емитување на содржина, која овој пат е проширена и на гифовите. „Дополнително, користењето на олимписки материјал трансформиран во графички анимирани формати како GIF, GFY, WebM […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост на Емир Слезовиќ, ко-организатор на Funky CoWorking Friday, настан кој ја промовира coworking културата во Македонија. Постот е првично објавен на Medium, и реобјавен со негова дозвола) Љубопитни по концептот на патување и работење низ различни простори во светот, имавме можност да поразговараме со Елена Колевска која е водечки програмер за […]

Прочитај повеќе

Бразил го притвори заменик директорот на Facebook за Латинска Америка, Диего Џордан, откако компанијата покажа непослушност спрема властите. Facebook одби судски налог да помогне во истрага за трговија со наркотици која е поврзана со корисник на WhatsApp, апликација за чет која е во сопственост на Facebook, јави Fortune. Одговорот од WhatsApp пристигна речиси веднаш: „Соработуваме […]

Прочитај повеќе

Нов ден нова друштвена мрежа! Група евангелисти од Бразил креираa друштвена мрежа за христијани на која нема да има можност за пцости и еротска содржина, јави BBC. Името на друштвената мрежа е Facegloria и според основачите веќе привлекле над 100.000 членови. Мрежата има листа од 600 зборови кои се цензурираат, а копчето „ми се допаѓа“ […]

Прочитај повеќе

Карлос Педро е поштар oд Бразил кој рачно ги мапира улиците на Рочина, најголемата фавела во Бразил. Причина која го мотивира на ова е маката која ја има во текот на работата, бидејќи дури 60.000 жители на ова место ни самите не знаат на која адреса живеат. „Ова е карактеристичен проблем за сиромашните квартови во […]

Прочитај повеќе

дот во Бразил им наложи на Apple и Google да ја отстранат апликацијата Secret oд нивните продавници, а Microsoft треба да ја отстрани бразилската верзија на Cryptic. Дополнително компаниите треба да ја избришат апликацијата од телефоните на корисниците од Бразил. Станува збор за апликации кои се користат за анонимно испраќање на пораки, но дел од […]

Прочитај повеќе

Вчера Германија постави неколку нови рекорди на светските фудбаски првенства. Првин го остварија најголемиот резултат од 7:1 во полуфинале на Светски Куп. Втор рекорд е што го понижија Бразил, една од најголемите светски фудбалски сили, и што го победија токму во Бразил, каде се одржува првенството, на домашен терен каде бразилската репрезентација немаат забележано пораз […]

Прочитај повеќе

Се чини дека на Светското фудбалско првенство во Бразил има и повеќе технологија одошто беше најавено. Тренингот на француската репрезентација беше нарушен од шпионско беспилотно летало кој го снимаше фудбалерите и нивниот тренинг. Иако тренерот на французите, Дидие Дешамп, првин се сомневаше дека станува збор за новинарски екипи, дури и за противниците од Е-групата во […]

Прочитај повеќе

Бразил и Хрватска го отвараат Светското фудбалско првенство во Бразил во четврток во 22:00 часот. Со првиот натпревар започнува и новата ера на Светското првенство кое ќе изобилува со нова технологија од егзоскелетот со кој парализираниот тинејџер ќе го отвори првенството со помош на мозочните бранови, до GoalControl проверка дали топката ја поминала гол линијата […]

Прочитај повеќе

Веќе пишувавме дека Светското фудбалско првенство во Бразил ќе биде отворен од егзоскелет контролиран од парализиран тинејџер. Неодамна Guardian ја посети лабораторијата во Универзитетот Колорадо во која се креира шлемот во кој се поставени електродите кои ги отчитуваат сигналите кои понатаму се користат како сигнали за задвижување. За изработка на шлемот е применето 3Д-печатење и […]

Прочитај повеќе

Бразилското Собрание донесе одлука со која Интернет е основно човеково право. Според новата легислатива, Бразилците имаат права на еднаков пристап до Интернет и на заштита на приватноста, јавува Reuters. Законот е донесен едногласно, со поддршка на бразилската претседателка Дилма Русеф која беше најголем критичар на прислушувањата на американската NSA и злоупотребата на приватноста. Законот е […]

Прочитај повеќе

Првиот шут на Светското фудбалско првенство во Бразил нема да го изведат ниту Пеле, ниту Ромарио, ниту Роналдо, туку егзоскелет со кој ќе управува парализиран тинејџер со мозочните бранови, јавува New Scientist. Проектот со кој ќе започне Светскиот куп е дело на Walk Again Project, а доколку се оди според планот првиот удар ќе го […]

Прочитај повеќе