Традиционално секоја година од 1952, Кралицата Елизабета II има божиќно обраќање. Оваа година ова обраќање ќе изгледа малку поинаку, или ова ќе може да се каже за обраќањето кое ќе го има на Channel 4 News каналот. Телевизијата ќе емитува „алтернативно“ обраќање на кралицата во која deepfake верзија ќе ги поздрави Британците. Идејата е да […]

Прочитај повеќе

И оваа година којзнае кој пат по ред најпродаваните телефони и таблет компјутери доаѓаат од Apple. Дури 44 отсто од активираните уреди овие празници се произведени од Apple, јави Flurry, сервисот за мобилна аналитика. Втори на листата се уредите на Samsung, кои ја задржаа предноста пред конкурентите, иако Note 7 не е на продажба. На […]

Прочитај повеќе

Анализта на новогодишниот шопинг покажаува дека со активирани 51 отсто од паметните уреди купени за време на новогодишните празници, Apple е далеку пред конкуренцијата. Втор на листата е Samsung со 18 отсто, а на третото место е Microsoft so 5,8 отсто уреди, јави Flurry. Кога се празниците во прашање Apple одамна е лидер на пазарот, […]

Прочитај повеќе

Божиќниот твит на Нил ДеГрас Тајсон повторно ги разгори страстите на верниците. Овој пат твитот е споделен над 75.000 пати, што е своевиден рекорд за познатиот астрофизичар. Станува збор за твит во кој тој зборува за човек роден на 25 декември кој го промени светот пред да наполни 30 години, но не станува збор за […]

Прочитај повеќе

Со рекордни 26,5 милиони нарачки, годинешниве празници се со рекордна продажба за Amazon ова значи дека секоја секунда биле нарачувани 306 продукти. Kindle Fire HD е најпродаван, најподаруван и најпосакуван артикл од сите производи кои ги продава компанијата. Ова е само мал дел од податоците кои ги објави Amazon, но овој пат на позабавен начин. […]

Прочитај повеќе

За прв пат во само една недела, од 25 до 31 декември, се симнати неверојатни 1,2 милијарда мобилни апликации за iOS и Android, вели Fluffy, компанија за анализа на мобилниот пазар која го подготви извештајот следејќи податоци од над 140.000 апликации кои работат на двете мобилни платформи. Рекордот е поставен во неделата пост-католичкиот Божиќ и […]

Прочитај повеќе

Како би изгледало раѓањето на Исус Христос гледано од неговите најблиски, но тоа да се случи денес кога имаме Facebook, Twitter и имејл, за да споделиме информација?

Прочитај повеќе