Game Changers е серијал на Bloomberg преку кој може да се запознаеме со дел од луѓето кои преку технологија го менуваат светот. Секако кога г. Закерберг е во прашање, фокусот е на почетоците и на основањето на најголемата друштвена мрежа.

Прочитај повеќе

Twitter продолжува со пронаоѓање на нови начини да пласира содржина. Откако минатата недела за првпат пренесуваше натпревар во американски фудбал, сега имаат нов договор за пренос на претседателските дебати. Новата содржина е дел од новото партнерство на Twitter и Bloomberg, а двете компании ќе ја поделат заработката од рекламите. Првата дебата е веќе во понеделник. […]

Прочитај повеќе

Јужнокорејскиот Samsung развива паметен часовник со кој ќе му конкурира на Apple, кој исто така работат на вакви рачни уреди кои ќе бидат како додатоци на паметните телефони, пушува Bloomberg. Преку рачните часовници ќе можете да стартувате апликации, да мерите пулс, но и да правите повици. Можеби сега ви звучи чудно да носите таков уред […]

Прочитај повеќе

Новиот iPhone 5 или 4S, зависно кое име ќе му го даде Apple, ќе се појави во септември, и според традицијата на Apple ќе биде претставен заедно со iOS 5 оперативниот систем на кој што ќе работи телефонот, пишува Bloomberg повикувајќи се на анонимни извори кои се блиски со плановите на компанијата.

Прочитај повеќе

Apple ќе претстави мини-iPhone, помалечка варијанта на популарниот телефон кој ќе биде скоро два пати поевтин од оригиналниот, пишуваат два сериозни медиуми, првин Bloomberg, а потоа и Wall Street Јournal.

Прочитај повеќе

Facebook вреди повеќе од Ebay и е трет најголем интернет бизнис по Amazon и Google во САД, вели Bloomberg. Оваа проценка е направена според SecondMarket, онлајн пазар за тргување на акции од приватни компании, Facebook вреди неверојатни 41 милијарда долари. Единствено пред Facebook се Amazon кои вредат 74.4 милијарди долари, и се разбира Google кој вреди 192.9 милијарди долари.

Прочитај повеќе