Премиерот Зоран Заев се закани дека Македонија ќе го блокира сервисот за текст пораки Telegram. Причината за блокирањето е неисполнувањето на барањата за затворање на каналот „Јавна соба“. „Испративме категорични барања до социјалната мрежа Телеграм да ја избрише групата Јавна соба и нема да престанеме да инсистираме на тоа барање сѐ до негово конечно исполнување. […]

Прочитај повеќе

Често се случува да не можеме да ги контролираме прелистувачките навики на децата. Во такви ситуации, многумина би помислиле дека е подобро да се спречи отколку да се лечи. URL Disabler е алатка која спречува одредени веб сајтови да се вчитаат во прелистувачи како Chrome, Firefox и Microsoft Edge. Во случај да вашето дете постојано […]

Прочитај повеќе

Google го повлече YouTube од Fire TV и Echo Show, со што Amazon го отстрани Nest од продавницата. Кусо време по ова YouTube со редиректирање на веб верзијата се врати на Amazon Fire. За жал од денес и ова е неважечко. Echo Show веќе нема пристап дo YouTube, а FireTV ќе има пристап до 1 јануари. […]

Прочитај повеќе

Facebook има една година да ги локализира податоците од руските корисници. Ако по истекот на овој период податоците на руските корисници не се на сервери лоцирани во Русија, Facebook ќе биде блокиран. Предупредувањето доаѓа од Државната агенцијата за супервизија на комуникации, информациски технологии и масовни медиуми. Ова не е прв пат руските агенции да поднесат вакви барања […]

Прочитај повеќе

Политичарите во САД повеќе нема да можат да блокираат корисници на друштвените мрежи. Одлуката на Окружниот суд е дека блокирањето на корисник на друштвените мрежи е противуставно. Судијата Џејмс Качерис пресуди дека со блокирањата на Facebook,  Филис Рендал го прекрши првиот амандман. Филис Рендал е претседателката на одборот на супервизори за округот Лудоун. Како јавен службеник […]

Прочитај повеќе

Google, Facebook, Twitter и Yahoo обвинуваат дека Motion Picture Association of America се обидува да го врати контраверзниот закон SOPA, кој веќе еднаш беше одбиен од американскиот Конгрес. Четирите компании поднесоа барање до Судот во Њујорк за одбивање на блокадата на Movietube. Блокадата ја побараа Sony, Warner Bros, Universal, Disney и Paramount, а предвидува блокирање […]

Прочитај повеќе

Висок лондонски суд одлучи дека шведскиот торент сајт Pirate Bay прекршува авторски права, што значи дека властите ќе имаат правна основа да им наредат на интернет провајдерите BT и BSkyB да го блокираат овој контроверзен сајт, пишува Guardian. Од една страна, ваквата одлука може да послужи и како потпора на законите против пиратерија, како ACTA, […]

Прочитај повеќе

Воопшто не е забавно кога некои нерелевантни страници или реклами постојано го наоѓаат своето место на врвот во резултатите на Google. Сега интеренет пребарувачот во војната против таквите страници ја воведува опцијата да ги блокирате несаканите страници за повеќе да не ви се појавуваат во резултатите од пребарувањата.

Прочитај повеќе

Репортерите без граници (RSF), огранизација која промовира за слобода на говор, обави извештај за денешниот онлајн пристап по повод 12 март, Свестки ден против сајбер цензура. Извештајот ја содржи и „Непријатели на интернетот“ листата на земји кои ја контролираат слобдата на изразување, ја цензурираат содржината и го ограничуваат пристапот до информации.
 
„Потенцијалот на интернетот како отворена порта кон светот директно е контрадикторен со тенденцијата на овие режими да се изолираат себеси од останатите земји.“ пишува во извештајот.

Прочитај повеќе

Десетици милиони луѓе дојдоа на Google Buzz, генерирајќи 9 милиони постови и коментари. Плус скоро има 200 поста по минута од мобилните телефони, вели Google во блог пост во кој реагира на критиките за сервисот кој беше објавен само пред 3 дена.

Прочитај повеќе

Онлајн енциклопедијата ќе стане построга и ќе ги едитираат промените и текстовите за живи луѓе или за компании и организации, односно пред да се објават ќе мора да бидат одобрени од уредник. Ова е резултат на дво месечното тестирање и се однесува на англиската верзија на Wikipedia, која неодамна доби 3 милиони текстови. Од останатите јазични верзии на енциклопедијата со над 10 милиони текстови на други јазици, а 30.000 текстови на македонски, само германската верзија има ваква уредувачка политика врз текстовите.

Прочитај повеќе