Овојпат причина на Tурција за блокирање на друштвените мрежи не беше политички мотививирана, туку безбедносна. Турските власти го блокираа Twitter да спречат ширење на фотографии и видео од терористичкиот напад во кој загинаа 32 млади активисти и 100-тина други беа повредени. Нападот, кој се случи на 20-ти јули во градот Суруч, блиску до Сирија, беше […]

Прочитај повеќе

Google им се заканува на YouTube-to-MP3 сајтовите со тужба поради прекршување на правилата на користење на сервисот, пишува TorrentFreak цитирајќи ја писмената опомена која ја доби основачот на YouTube-MP3.org, можеби најдобриот сајт и мој фаворит за претварање на YouTube видеа во MP3. Во своето писмо, Харис Кохен напоменува дека сајтот ги прекршува правилата на користење кои Google […]

Прочитај повеќе

Анти-пиратските претставници на забавната индустрија, BREIN, го убедија холандскиот Суд од Хаг да им нареди на пет интернет провајдери да го блокираат контроверзниот Pirate Bay, пренесува Torrent Freak. Доколку во рок од 10 дена провајдерите не ги блокираат IP адресите и 20 домени на Pirate Bay, ќе бидат казнети со 250.000 евра. BREIN од 2010 […]

Прочитај повеќе

Од вчера започнаа блокадата на Pirate Bay во Британаја. Но, тоа помогна малку бидејќи сајтот вели дека забележал дополнителни 12 милиони посети, што е рекорд за нив, пишува TorrentFreak. За да стави сол на раната на Британската фонографска индустрија (BPI) чиј притисок врз судовите резултираше во наредба провајдерите да го блокираат сајтот, Pirate Bay реши […]

Прочитај повеќе

Facebook и Тwitter се блокирани во Египет каде има демонстрации против Хосни Мубарак, кој владее со земјата уште од 1981 година. Според извештаите, организаторите на најголемите протести во последниве години во Египет ги користеле друштвените мрежи за да споделуваат инструкции за како да се избегне полицијата. Како и во Тунис претходно, повици за протести имаше и на Facebook и Twitter каде 90.000 луѓе се пријавија дека ќе бидат присутни, пишува Associated Press.

Прочитај повеќе

<Надополнето>Немирот на Бит-пазар беше бидејќи полициската единица „Алфи“ тепале 15-годишен препродавач на цигари кој се обидел да избега кога „алфите“ вршеле контрола. Откако младиот препродавач бил пуштен од станицата во Автокоманда по два часа, револтираните граѓани ги тргнаа импровизираните блокади со контејнери од булеварот „Цветан Димов“. </надополнување>

Прочитај повеќе

Google го смени Contact API-то да не дозволува трети, надворешни сајтови да извлекуваат Gmail податоци на сервиси кои не дозволуваат споделување на податоци. Тоа значи дека сега нема да можете да ја користите автоматската опција за додавање пријатели од други сервиси на Facebook. Но, како за инает на Google, Facebook најде начин како да ја заобиколи блокадата користејќи се со Gmail решение.

Прочитај повеќе