All Day и Stumble Upon се одлични алатки за секојдневно пронаоѓање корисна доза информации. Но, што доколку сакате да најдете интересни статии од независни блогови и “инди сајтови”? Зад Notey стои тим од луѓе кој рачно и неуморно копа низ блогерајот и го вади најдоброто од најновото. Едноставно одберете една од многубројните категории и дозволете му на сајтот […]

Прочитај повеќе

Почнувајќи со 12 април сите креатори на содржини ќе можат да го користат Instant Articles на Facebook, вклучувајќи ги и WordPress сајтовите. Automattic, во соработка со социјалната мрежа и Dekode, креираа плагин со кој сите WordPress блогови од оваа платформа ќе бидат прилагодени за Instant Articles. Automattic, мaтичната компанија зад WordPress, вели дека плагинот ќе […]

Прочитај повеќе

Instant Articles е обид на Facebook да биде првото место на кое би сакале да објавите и да читате вести. И можеби ќе му успее во тој план бидејќи Instant Articles е навистина кул технологија која наместо да ве води од Facebook преку линк до сајтот на медиумот, ви прикажува исчистена и минималистичка страна која […]

Прочитај повеќе

Законот за медиуми е испратен до Собранието, но наместо еден, подготвени се два нови Закони – едниот за медиуми, а другиот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Според министерот за информатичко општество, Иво Ивановски, претходниот нацрт-закон е поделен на два нови по препораките на Советот на Европа, ОБСЕ и Здружението на новинари. Прифатени се и […]

Прочитај повеќе

Се подготвуваше зад затворени врати, и сега новиот нацрт на Законот за медиуми и аудиовизуелни услуги се појави и пред нас – граѓаните за да го разгледаме. Законот предвидува доста промени и обврски во структурата на медиумите. Според властите овој закон ќе ги отргне новинарите од влијанието на сопствениците, ќе добиеме потранспарентни медиуми и независно […]

Прочитај повеќе

Познатиот блог сервис Tumblr овие денови ја надмина бројката од 100 милиони блогови на кои досега се објавени преку 44,6 милијарди блог написи. Ова е доста брз раст, со оглед на тоа дека минатата година во април сервисот имал 50 милиони корисници, а до бројката од 93 милиони стигна на 2 март. За овој раст […]

Прочитај повеќе

Знаевме дека постојат македонски модни блогови, но се изненадивме кога видовме дека  ги има многу, секој уникатен и интересен на свој начин. Блоговите ги откривме благодарение на Skopje Casuаl, моден блог во кој 3 девојки ги презентираат своите дневни инспирации за лежерната мода. Skopjе Causal успеа да ги собере сите блогови (ако има испуштени, слободно […]

Прочитај повеќе

Статистиката на Google oткрива дека наскоро, најверојатно околу октомври 2012-та година, терминот „Тumblr”, името на популарната платформа за блогирање, наскоро ќе стане попопуларен термин во пребарувањето на Google од терминот „блог“, иако во суштина Tumblr е блог. Сево ова значи дека доколку имате бизнис или компанија тогаш подобро е да имате Tumblr блог за полесно […]

Прочитај повеќе

Платформата за кратко блогирање Tumblr надмина 120 милиони корисници и неверојатни 15 милијарди прегледи на страната секој месец. Платформата има над 42 милион блогови и над 16 милијарди постови. Основачот и директор, Дејвид Карп ги откри бројките на конференцијата Digital Life Design (DLD). Тој вели дека просечниот Tumblr блог се споделува околу девет пати, што […]

Прочитај повеќе

Водечката компанија за дигитален маркетинг, Federated Media, и компанијата одговорна за WordPress.com, Automatic, потпишаa стратешко партнерство кoe ќe овозможи сите WordPress блогови да можат да нудат реклами. Ова партнерство беше најавено на конференцијата Web 2.0 во Сан Франциско, и ќе биде од голема корист како за сопствениците на блогови, така и за маркетарите кои сега […]

Прочитај повеќе

Драган Варагиќ е сопственик на консалтинг агенцијата P2 Internet и се бави со советодавни услуги од областа на e-бизнис, интернет маркетинг и онлајн ПР. Сопственик е на веб сајтот Pretraga.co.yu како и на најстариот е-маил магазин во Србија, “Pretraga i prezentovanje“. Тој е исто така координатор на постдипломски студии за е-бизнис на ФТН во Нови […]

Прочитај повеќе