Блог платформата Medium сега е блокирана во Малезија, откако понудија поддршка на истражувачките новинари. Веста ја потврди Medium, кој вели дека Малезиската комисија за комуникација и мултимедија, поднела барање за отстранување на пост од Sarawak Report, а тие одбиле еднострано бришење на содржината. Текстот во прашање е поврзан со корупција на малезиските власти, поточно премиерот […]

Прочитај повеќе

Филозораптор, Y U NO ликот, Impossibru, мачорот во џизми, и бебето кое победува.. Тимоти Тиа, ко-основачот на азискиата компанија за рекламирање на блогови Nuffnang, ги искористи сите овие меми да ја изненади и запроси својата девојка. Како прав маркетер, Тимоти го спакува во убаво видео светот да види. Ова сигурно ќе привлече внимание врз неговата […]

Прочитај повеќе

Добра вест за блогерите кои бараат повеќе читатели; отсега ќе можeте да си креирате Аndroid апликација за својот блог која ќе се наоѓа во виртуелната Аndroid продавница, достапна за симнување со потенцијал да ви даде додатен публицитет на вашиот блог. Најважно од се, читателите користејќи ја апликацијата ќе можат да го читаат блогот на нивните мобилни телефони, што станува веќе секојдневна активност.

Прочитај повеќе

Дарен Марфи, блогерот на Engadget, влезе во книгата на рекордер како „најпродуктивен професионален блогер кој склопи 17.212 индивидуални блог постови за engadget.com од 29 јули 2010“.

Прочитај повеќе

Фидел Кастро се врати од мртвите и стана интернет зависник, пишува LA Times. 84 годишниот кубански лидер е блогер кој конзумира 200 до 300 вести преку интернет и е фасциниран од Wikileaks, сајт кој објавува доверливи документи меѓу кои и документи за авганистанската војна.

Прочитај повеќе

Финската компанија ја повика руската полиција да помогне да конфискуваат „неавторизиран Nokia имот“ од блогерот Елдар Муртазин кој за рускиот Mobile-Review.com објави рецензија на N8 прототипот.

Прочитај повеќе

Ова е брз и евтин начин да се создаде присуство на интернет, да се рашират информации за одредена кауза и да се организираат акции за да се лобира кај донесувачите на одлуки, пишува Елена Игнатова на Global Voices Online објаснувајќи го нивниот водич за застапување преку блогирање.

Прочитај повеќе

Pesna.org е најголемата интернет колекција на македонски народни песни. Колекцијата има околу 650 песни, а љубителите на народната музика можат да го прочитаат текстот, да ја слушнат песната, и тоа од неколку изведувачи, и имаат можност да си симнат песната, но со послаб квалитет поради авторските права, вели Зоран Сталевски алијас GoodBytes, креаторoт на Pesna.org.

Прочитај повеќе