vCard е одлична WordPress тема преку која можете да ги промовирате вашите вештини и работно искуство. Дизајнирана е во модерен и елегантен стил и спремна со ваша помош да ги уловите вашите нови клиенти. Голем дел теми од ваков вид се плаќаат, но Грег Придеј, реши својата да ја сподели бесплатно. Темата има рејтинг 4/5 […]

Прочитај повеќе

Tumblr, се попопуларна блогерска платформа, oд втори мај ќе воведе платени реклами за брендовите да можат да се истакнат на сајтот преку Radar постовите. Ова е прв пат во своето петгодишно постоење Tumblr да дозволи поинаков начин на истакнување на содржина, иако поголем дел од брендовите имаат свои блогови на платформата. Рекламите се најавени на […]

Прочитај повеќе

Статистиката на Google oткрива дека наскоро, најверојатно околу октомври 2012-та година, терминот „Тumblr”, името на популарната платформа за блогирање, наскоро ќе стане попопуларен термин во пребарувањето на Google од терминот „блог“, иако во суштина Tumblr е блог. Сево ова значи дека доколку имате бизнис или компанија тогаш подобро е да имате Tumblr блог за полесно […]

Прочитај повеќе

WordOress е без сомневање најпопуларната платформа за блогирање и за друг вид на сајтови, вели Royal Pingdom чие истражување покажува дека 48 отсто од најпопуларните 100 блогови во светот ја користат оваа платформа, што е 16 отсто зголемување од пред три години. Ова се однесува на сите блогови кои се хостирани од WordPress и кои […]

Прочитај повеќе

Tumblr, блогинг платформата која минатата недела го прослави својот 20 милијардити пост, сега претстави новина која сигурно ќе им се допадне на блогерите кои сакаат својата содржина да им се појави и на Facebook. Тumblr вели дека споделувањето со Facebook сега е „милијарда пати“ полесно бидејќи Tumblr блоговите сега се појавуваат на Facebook Timeline, Тicker […]

Прочитај повеќе

Pastebin.com, сервисот за постирање кој стана најпрепознатлив по тоа што се користи од хакерските групи Anonymous, LulzSec и други, за објавување на украдени доверливи податоци, реши да најми повеќе вработени да помогнат да се спречат понатамошни постирања на такви „осетливи“ информации. На сајтот секој може да сподели пост без потреба да се логира. Сервисот им […]

Прочитај повеќе

Tumblr, платформата за блогирање со седиште во Њу Јорк, стигна до неверојатната бројка од 20 милијарди блог постови. Уште поневеројатно е што тоа е двојно повеќе постови за само 6 месеци! Платформата исто така се ближи до 50 милиони едноставно дизајнирани блогови. Пред година дена, Tumblr имаше „само“ 17 милиони блогови. Ова го покажува неверојатниот […]

Прочитај повеќе

Mashable, блог за друштвени медиуми со над 10 милиони месечни посетители стартуван пред седум години во Шкотска од тогаш 19-години стариот Пит Кешмор, ќе стане дел од CNN, се вели во два извештаи од Reuters и New York Times. Mashable ги покрива друштвените медиуми и ИТ стартапи, и најверојатно нивната ИТ експертиза ќе помогне на […]

Прочитај повеќе

По четири години конечно успеавме да го добиеме IT.mk доменот со кој сега на сите посетител ќе им овозможи ме полесен пристап. Дали ќе внесете IT.com.mk или IT.mk вие ќе се најдете на овој сајт! :) Приказната зад IT.mk доменот се влече уште од стартување на порталот, уште од 2008-ма година. До сега не можевме […]

Прочитај повеќе

Новата 2.0 верзија на WordPress апликацијата за Android има нов интерфејс, поедноставно едитирање на блог постови и може да се користи на таблет компјутерите како Motorola Xoom или Asus EEE Pad. Платформата за блогирање го претстави новиот Dashboard интерфејс кој треба да го олесни едитирањето на блоговите преку мобилен, и кој има нова плава трака […]

Прочитај повеќе

Стартувавме нов дизајн! Се надеваме дека ви се допаѓа? Да? Супер, тоа ни е најважно. Учејќи од искуството и новите трендови се решивме да го подновиме порталот со поелегантен, помодерен и секако покул дизајн. Ги прераспоредивме старите елементи, ги отфрливме тие што не беа потребни, и додадовме нови опции. Сајтот ќе биде досредуван во текот […]

Прочитај повеќе

Mashable креираше инфографик за популарната платформа за микроблогирање Tumblr, која во своите четири години постоење успеа да го надмине WordPress по бројот на креирани блогови. Благодарение на друштвената природа, Tumblr во последната година има пораснато за дури 900 отсто. Според инфографикот, Tumblr моментално има 33.313.876 блогови, и 12 милијарди постови. Интересното е тоа што дури […]

Прочитај повеќе