Дванаесет милиони веб сајтови се во потенцијана опасност откако е злоупотребен безбедносен пропуст во Drupal. Креаторите на плафромата за менаџирање на содржина го оцениjа безбедносниот пропуст како високо ризичен, со оценка 25/25, и ги предупредија сите корисници дека доколку не ја инсталирале последната закрпа најверојатно веќе се цел на хакерски напад. Станува збор за ранливост […]

Прочитај повеќе

Tumblr во соработка со Ditto Labs ќе ги скенира сите фотографии на блог постовите со цел да ги пронајде брендови на нив. Целата анализа е оставена на Ditto Labs, a Tumblr, иако ќе ги „достави“ фотографиите до компанијата, нема да учествува во анализата. Покрај тоа што целта е пронаоѓање на брендови на фотографиите, барем засега […]

Прочитај повеќе

Tumblr од секогаш ги охрабрувал своите 180 милиони блогери да бидат креативини и слободни во изразувањето на својот блог, а сега ќе им дозволи да го направат тоа и преку новата мобилна апликација за Android и iOS. Сега блогерите можат да одберат од 3,3-те милијарди теми, бои, стилови и фонтови за да си ја персонализираат […]

Прочитај повеќе

Новата платформа за блогирање, Medium, стартувана од Еван Вилијамс кој го направи и продаде Blogger на Google, и кој е ко-основач на Twitter, сега доби iPhone апликација преку која ќе може да ги читате блог постовите, но не и да постирате текстови. Според г. Вилијамс, Medium треба да ги промени блоговите (повторно, по Blogger) и […]

Прочитај повеќе

Платформата за блогирање Tumblr усвои една од функционалностите кои со години наназад се достапни на најпопуларнитe друштвени мрежи. Сега во секој пост на Tumblr ќе може да споменете корисник користејќи го @ симболот за да линкате до неговиот профил. Бидејќи Tumblr е платформа каде се реблогираат најинтересните постови, ваквото @споменување ќе им користи на сите […]

Прочитај повеќе

Tiny е нов проект на инвеститорот и основачот на Digg, Кевин Роуз, кој треба да биде платформа за блогирање каде публиката ќе може да ја види работната околина на авторот преку веб камера. Видеото е пикселизирано за да се заштити приватноста, но и поради иновативната идеја да и се покаже на публиката како авторот го […]

Прочитај повеќе

Среќни, најдобрите блогери и твитерџии, изгласани од својата публика, се поклонија на сцената на вторите Twitter и Блогираме награди. Некои го заслужија пиедесталот, некои пак имаа побројна публика, но тоа што е важно за настанот направен „од заедницата за заедницата“, како што вели организаторот Blogirame.mk, е што полека ги оживува блоговите во Македонија. Македонските блогери […]

Прочитај повеќе

Во среда во ресторан МКЦ, со почеток во 20:30 часот, ќе се дознаат сите победници од вторите Twitter и Блогираме награди. Организирани од македонската блог платформа, Blogirame.mk, наградите се доделуваат на најсексите блогери, најдуховитите твитерџии, најдобрите блог постови, најдобрите тагови и твитови во #третасмена. Наградите се направени од корисниците за корисниците, што значи дека сите […]

Прочитај повеќе

Ghost, новата платформа за блогирање со отворен код која ја најавивме при крајот на мај оваа година, од денес и официјално е јавно достапна за преземање, по трите недели кога корисниците донираа за овој проект. Продуктот за кој донираа околу 6.000 корисници на Kickstarter, се фокусира исклучиво на блогирањето и сака да го замени WordPress […]

Прочитај повеќе

Дали Yahoo сака да биде кул пак со купувањето на Tumblr? Според информациите од AllThings D, Мариса Маер е на патот да ја купи платформата за блогирање за една милијарда долари. Овој потег не е нималку изненадувачки доколку го земеме фактот дека г-ѓа. Маер откако ја презеде диригентската палка на Yahoo се обидува да ги […]

Прочитај повеќе

Ви го претставуваме Blogirame.mk виџетот за WordPress. Во ред, не се работи за нешто револуционерно или кој знае што, но може да им се најде на многумина блогери кои сакаат да ги „автоматизираат“ работите и да го избегнат процесот на копирање на кодови и поставување на својот блог. Таа мала работа што ја прави овој […]

Прочитај повеќе

Најгласниот македонски агрегатор на блогови објави Android апликација со која ќе може да се читаат блогови „од твоето омилено место, додека го пиеш твојот омлен пијалок“. Со апликацијата на Blogirame.mk може да се прегледуваат најновите и најгласните постови, корисниците можат да се логираат, да гласаат и да споделуваат постови. Blogirame.mk за Android e достапна за […]

Прочитај повеќе