Поранешниот директор на најголемата хрватска компанија Агрокор, Ивица Тодориќ, поточно неговиот блог е една од главните вести на медиумите во Хрватска. Причината за ова е изненадувачката посета на блогот, кој за еден ден стигна од 0 на 180.000 посетители. Секако причината за оваа посетеност е интересот за случувањата со Агрокор. Поточно, интересот е за лошата финансиска […]

Прочитај повеќе

Блог платформата Medium започна со претплата од 5 долари. Претплатата можеби во иднина и ќе им донесе нешто на корисниците, но засега тоа единствено е поддршка на авторите на платформата. „Ве каниме да бидете дел од платформата како претплатник и да ни помогнете да ја задржиме платформата која испорачува различна содржина без реклами. Платформата ја обезбедува […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на блогот #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Има нешто во Blockchain и с ѐ околу тоа што не можам да го сфатам. Колку повеќе се обидувам да се информирам, имам повеќе прашања. FinTech индустријата беше актуелна цела 2016. Иако многу експерти тврдат […]

Прочитај повеќе

All Day и Stumble Upon се одлични алатки за секојдневно пронаоѓање корисна доза информации. Но, што доколку сакате да најдете интересни статии од независни блогови и “инди сајтови”? Зад Notey стои тим од луѓе кој рачно и неуморно копа низ блогерајот и го вади најдоброто од најновото. Едноставно одберете една од многубројните категории и дозволете му на сајтот […]

Прочитај повеќе

WordPress не е подготвен да се откаже да биде омилената платформа за блогерите; иако Medium, Facebook и други сервиси стануваат сѐ попопуларни. За да остане конкурентен, WordPress го добива Calypsо, проект на кој работат 127 инженери и дизајнери и во развој е 20 месеци, вели Мет Маленвег, директор на Automattic, компанијата зад WordPress. „Основната парадигма […]

Прочитај повеќе

Tumblr, во сопственост на Yahoo, е една од покреативните блог платформи која има 260 милиони блогови, кои се уникатни и поразлични од останатите блогови и друштвени мрежи. Tumblr е платформа за луѓето што се млади, кул и што ја искажуваат својата креативност преку визуелни постови. Но, ако другите друштвени мрежи изградија цели бизниси и заедници […]

Прочитај повеќе

Facebook продолжи да го усовршува Notes со конечна цел да креира сопствена блог платформа која би можела да биде конкурент на Medium, Blogger, но и на останатите слични платформи каде блогерите објавуваат квалитетни содржини. Првиот новитет е разубавување на „белешките“ со додавање на „cover“ фотографија, преуредување на фотографиите и едитирање на текстот. Освен ова корисниците […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) ________________________________________________________________________________ Во претходниот пост наговестив што е првото нешто што го направив веднаш штом пристигнав во Атина. Сега, тоа што следи, е да откријам со кого го направив селфито, на крај на нашата […]

Прочитај повеќе

Facebook повторно ќе се обиде со Notes да се претстави како сериозна блог платформа и со тоа да му стане посериозна конкуренција на Medium. Платформата е присутна подолго време, но сега има подобар дизајн кој наликува повеќе на блог. Идејата е Notes, oдносно Facebook, да стане место каде што го пишувате својот блог пост. Facebook […]

Прочитај повеќе

(Овој текст е првично објавен на Сервисот за проверка на факти од медиумите. Реобјавен е со дозвола и под CC BY-ND 2.5 MK лиценца) Ако блогерите беа нова револуција на слободната мисла, сега тие повторно го креираат своето место, влегувајќи како релативно стандардни колумнисти во мејнстрим-медиумите. Овој премин се совпаѓа со новите социјални движења кај […]

Прочитај повеќе

Сега ќе има што да читате на вашиот Android. Блог платформата Medium објави своја апликација за Android преку која ќе се прикажуваа најинтересните содржини. Aпликацијата беше во бета веќе подолго време, и наликува на iOS верзијата која се користи веќе подолго време. Сепак сега се работи за официјална верзија преку која ќе може да читате […]

Прочитај повеќе

Заборавени поради друштвените мрежи, блоговите можеби ќе згаснеа во Македонија да не се појавеше Блогираме.мк, агрегатор на блогови кој им даде глас на сите што сакаат да подвикнат и да објават свој текст. Сега, две години подоцна од стартување на платформата, ќе се собереме по трет пат да ги прославиме најдобрите блогери и постови, според […]

Прочитај повеќе