Индустријата за патување се надева дека ќе може да надмине дел од проблемите при патувањето. Авиокомпанијата Lufthansa и хотелите citizenM започнаа соработка со повеќе стартапи кои треба да овозможат директно букирање, наместо преку посредник. Ова би овозможило цените и на билетите и на собите да бидат пониски за 25 отсто, вели Reuters. Една од директните […]

Прочитај повеќе

Една од најветувачките технологии денес, блокчејн, можеби ќе „се сопне“ на законот за приватност во Европа. Блокчејн е технологијата зад биткоин и етериум. Двете крипто валути најверојатно се најпознат производ на технологијата, иако има уште куп, можеби и поинтересни примени. Една од карактеристиките на блокчејн технологијата е што во ланецот на трансакции се чуваат сите […]

Прочитај повеќе

Аризона е првата држава во САД која ќе се отвори за Fintech компаниите. Државата ќе овозможи тест рамка во која законите ќе можат да се прилагодуваат на технологијата. Ова ќе овозможи иноваторите да развиваат технологија која ќе може подоцна да се ускладува со законите. Или ако биде потребно и да се променат законите. Овој пристап […]

Прочитај повеќе

Најмалку една слика од злоупотреба на деца е пронајдена во блокчејнот на биткоин. Група германски истражувачи открија дека непознати личности го користат блокчејнот на биткоин за складирање на детска порнографија, јави Guardian. Трудот е објавен од две групи истражувачи од универзитетите во Ахен и Франкфурт. Фајловите кои водат до „сексуална“ содржина претставуваат 0.5%. Истражувачите тврдат […]

Прочитај повеќе

Го подготвуваме следното издание од оваа одлична конференција и би сакале да ве поканиме да бидете дел од неа. Како и изминатите години, така и оваа година Bulgaria Web Summit се одржува во Софија, Бугарија. Конференцијата е закажана за 14 април, а работилниците ќе се одржат ден претходно, на 13 април. Може да очекувате да бидете […]

Прочитај повеќе

Словенија не е најголемата, ниту најразвиената држава во Европа. Сепак кога криптовалуте се во пршање, Словенија е една од државите лидери, не само во Европа, туку и во светот. Она што започна како ентузијазам за крипто валута, прерасна во хаб за развој на blockchain. Токму ова придонесе Словенија да биде еден од лидерите кога оваа […]

Прочитај повеќе

Крипто валутите и понатаму оставаат значителен белег во финансискиот сектор. Вообичаено во оваа гранка влијателни луѓе се банкари, сепак со дигиталните валути секторот е поинаков. Така најголемо влијание имаат девелоперите и креаторите на крипто валутите. Crypto Weekly претстави листа на 100 највлијателните личности во светот на крипто валутите. Во недостиг на креаторот на Bitcoin, кој и […]

Прочитај повеќе

Криптовалутите, а пред сѐ blockchain, се дел од највозбудливите технологии последниве неколку години. Но, дали знаете што се криптовалути и што е blockchain? Ако не знаете точно што се криптовалути и технологијата зад нив не грижете се, не сте осамени. Неодамна на една тема на ProductHunt се отвори прашањето за најдобар материјал за запознавање со […]

Прочитај повеќе

На сите кои ги следат состојбите со криптовалутите јасно им е дека годината можеби можеше да има и подобар крај. Bitcoin, а и сите останати криптовалути паѓаат цела недела. На почетокот на минатата недела Bitcoin достигна до рекордните 19.857 долари, пред почетокот на викендот, криптовалутата падна на 11.709 долари. Bitcoin не е единствената криптовалута која […]

Прочитај повеќе

Новозеландската компанија ClearCenter е нов сопственик на австриско-македонскиот стартап Minebox. Со ова ClearCenter ќе го заокружи својот хибриден оперативен систем за менаџирање, ClearOS. Стартапот Minebox е основан од Владо Петрушев и Андреас Петерсон. Купувањето на Minbox ќе овозможи поголема безбедност за корисниците. Со оглед на тоа дека blockchain е сѐ поинтересен, прашањето на поголемата безбедност е сѐ поважно. Minebox пред […]

Прочитај повеќе

Да кажеше некој на почеток на годината дека за секој долар ќе добиете 10 ако купите bitcoin, најверојатно никој немаше да му поверува. Сепак токму ова е случај, откако bitcoin и официјално ја надмина границата од 10.000 долари. Криптовалутата вредноста од 10.000 долари најпрво ја надмина на берзата во Јужна Кореја. Сега оваа криптовалутата за […]

Прочитај повеќе

Креаторот на крипто-валутата Ethereum, Виталик Бутерин, беше гостин на Distrupt SF. Неговото обраќање секако, се однесува на дигиталните валути, и поважно, на технологијата за криптовалутите, blockchain. Сепак најинтересниот дел од говорот е иднината и можноста за неколку години Ethereum да ги замени платежните картички.

Прочитај повеќе