Повеќе од петнаесет години од излегувањето на првиот дел од Diablo и повеќе од десет години од последната експанзија на Diablo II: Lord of Destruction, конечно добивме шанса да го видиме и третото продолжениe на оваа култна игра која официјално излегува на 15 мај. [youtube]8scZZfU9Zh8[/youtube] Blizzard одлучи викендов да биде бета викенд и да направи […]

Прочитај повеќе

Иако помина едвај половина година од Blizzcon и најавата за најновото продолжение на супер популарниот ММО World of Warcrat, во Blizzard се спремни во скоро време да започнат со тестирање на Mist of Pandaria. Во кусото сооштение е објаснето дека во бетата загарантирано место ќе добијат играчите кои се обврзани на годишна претплата што ги […]

Прочитај повеќе

По куп шпекулации, погрешни датуми, негирање на тие датуми и одложувања… конечно Blizzard се одлучи да го објави третото продолжение на култнатa игра која ја чекавме повеќе од десет години. За помладите корисници кои не ја играле Diablo, играта е епска! Diablo 3 доаѓа на 15 мај. Ова е официјално од Blizzard. Нема што многу […]

Прочитај повеќе

Додека сите го исчекуваме излегувањето на Diablo 3, World of Warcraft одделот на Blizzard неуморно работи на својата маркетинг кампања.  За да ги поврати изгубените играчи, WoW падна на 10 милиони активни играчи од 12 во последнава година дена, Blizzard се реши да ја претстави промоцијата Scroll of Resurrection која ќе трае во следниве 90 […]

Прочитај повеќе

Нема кој не го очекува третото продолжение на легендарната Diablo. Посебно тие кои ја нарачаа во претпродажба или со опцијата за едногодишна претплата на World of Warcraft, најверојатно веќе подолго време сте во исчекување на конечното објавување на датумот на излегување на играта. Бидејќе играта веќе долго стои со датум TBA (ќе биде најавено), повеќето […]

Прочитај повеќе

Blizzard Entertainment се прилично таинствени кога е во прашање новата онлајн игра која за сега е наречена Project Titan. Можеби точно поради ова фановите со нетрпение ја чекаат секоја вест која барем малку има допирни точки со издавањето на оваа игра. Еден од огласите за вработување во Blizzard привлече волку големо внимание на гејминг страните. […]

Прочитај повеќе

<Надополнето> По првичните гласини предизвикани од BestBuy, кои може да ги прочитате подолу, менаџерот за заедници на Blizzard, Мика Bashiok Випли, на Twitter напиша дека Diablo 3 нема официјален датум за излегување. Се знае дека ќе се случи во 2012-та, но кога точно тоа останува скриено зад вратите на Blizzard. (благодарност до корисникот Noname кој […]

Прочитај повеќе

BLizzard го претстави воведното видео на Diablo 3 на Spike VGA наградите 2011. Видеото изгледа фантастично и возбудливо како што се очекува да биде и култната видео игра која чека скоро повеќе од десет години за да го добие своето трето продолжение. Во него се претставени легендарниот Декард Кејн и неговата внука Леа кои го […]

Прочитај повеќе

Пред точно седум години, на 23 ноември Blizzard го стартуваше досега нивниот најпопуларен проект World of Warcraft. Од тогаш поминаа неверајтни и забавни седум години. За седмииот роденден на WoW Blizzard ги награди играчите со мал токен и писмо заблагодарувајќи им се на довербата. Но можеби најинтересното нешто претставено за роденденот беше телевизиската реклама со […]

Прочитај повеќе

Blizzcon 2011 не разочараа ни оваа година, како и секој пат до сега се презентираа низа интересни новости, меѓу најинтересните е и веста за петтата експанзија на World of Warcraft. Иако од порано се шпекулираше дека продолжението на масовната мултиплеер онлајн игра (ММО) ќе биде Mist of Pandaren, за прв пат сега и Blizzard официјални […]

Прочитај повеќе

Една од најкоментираните гејминг вести неделава секако е Diablo 3 и пуштањето на бета верзијата на оваа игра. Но не се сите добри вести врзани со третото продолжение на култната игра, Activison Blizzard објави дека ќе треба да имате активен battle.net профил и пристап до интернет за цело време додека ја играте играта. Ова е […]

Прочитај повеќе

Третото продолжение на култната видео игра Diablo сега влезе во јавна, но и затворена бета фаза. Потребно е да се има Battle.net профил и да се поднесе барање за пристап до бетата, и доколку сте доволно среќни, Blizzard ќе ви даде покана. (иако не сум сигурен дали во ова рана фаза има и покана за […]

Прочитај повеќе