Research in Motion планира да си го подели својот бизнис на два дела, еден за комуникациската мрежа со пораки и другиот во компанија која прави мобилни телефони BlackBerry, пишува Sunday Times. Планот на RIM е да го лиценцира и одржува системот за пораки, вклучувајќи го и BlackBerry Messenger, и да го издава на трети компании. […]

Прочитај повеќе

Viber е популарната апликација за бесплатни повици преку мобилен која сега ќе биде достапна и за BlackBerry и Windows Phone 7 телефоните. Достапна e за iPhone и Android. Aпликацијата е бесплатна и нуди бесплатни повици преку бесплатен Wi-Fi. Затоа и има над 69 милиони глобални корисници кои праќаат по 40 милиони пораки дневно, односно 1 […]

Прочитај повеќе

Некои го решаваат проблемот со сигурност на вашите мобилни уреди преку препознавање лица, некои преку цртање уникатни симболи, а некои преку користење лозинки што се ритмични секвенци. Blackberry пријави патент кој опишува систем за препознавање на корисникот на уредот што работи преку ритмично допирање на екранот. Сигурно Drum Hero ентузијасти и вистински тапанари ќе бидат […]

Прочитај повеќе

Навистина започнува да ми се допаѓа репликата „Постои апликација за тоа“ (“There’s an app for that“). Oвојпат ги издвојувам оние кои може да ви се најдат кога патувате и со кои полесно може да ги дознаете местата кои вредат да бидат посетени дур сте таму. Tripit Една од најупотребуваните апликации за организирање на патувања е […]

Прочитај повеќе

Research in Motion излезе на BlackBerry DevCon Europe конференцијата со став дека треба „да се срушат некои митови“ врзани со BlackBerry апликациите и нивно користење. Митот дека околу 75 милиони BlackBerry корисниците не користат апликации е лажен, вели RIM, бидејќи се симнуваат по 6 милиони апликации 174 милиони апликации месечно, или во просек по 30 […]

Прочитај повеќе

Research in Motion, компанијата зад BlackBerry паметните телефони, ги тргна Мајк Лазаридис и Џим Балсиле од директорската позиција на која сега ќе седи досегашниот шеф за операции Торстен Хејнс. „Доаѓа време во растот на секоја успешна компанија кога основачите ја препознаваат потребата да ја предадат палката на ново раководство. Џим и јас му рековме на […]

Прочитај повеќе

Фирмата за анализа на мобилниот пазар, Mobilewalla ја објави листата на највисоко рангираните, односно најквалитетни и популарни апликации од четири мобилни платформи. Оваа листа е креирана од посебен алгоритам на Mobilewalla кој ги оценува апликациите според неколку фактори како добиениот рејтинг и според споделувањето на друштвените медиуми. Од листата може да се види кои корисници […]

Прочитај повеќе

The Verge објави фотографија на која се гледа нов BlackBerry паметен телефон кој го користи новиот оперативен систем BBX. Паметниот телефон кој се наоѓа на фотографијата го носи името „Лондон“ и на пазарот би требало да се појави во јуни 2012. Research In Motion минатиот месец најави нов оперативен систем кој ќе им овозможи на […]

Прочитај повеќе

Од 22 ноември веќе нема да можете да ја симнете Gmail апликацијата за BlackBerry уредите. Корисниците ќе можат да пристапуваат до имејл клинтот преку веб прелистувач. „Во изминатава година, сите наши трудови беа фокусирани кон креирање на добро Gmail искуство во мобилниот прелистувач и ќе продолжиме да инвестираме во таа област.“, вели Google во соопштението […]

Прочитај повеќе

Research In Motion, компанијата која стои зад BlackBerry, на својата BlackBerry DevCon конференција во Сан Франциско најави нов оперативен систем кој ќе им овозможи на програмерите полесно да креираат апликации за нивниот PlayBook таблет компјутер, како и за паметните телефони. Според главниот човек на Reasearch In Motion, Мајк Лазаридис, иднината на BlackBerry е во новиот […]

Прочитај повеќе

Research in Motion најaви дека претплатниците кои четири дена немаа пристап до BlackBerry сервисите ќе добијат бесплатен пристап до премиум платени апликации од вкупен износ од 100 долари и еден месец бесплатна техничка поддршка за своите бизнис корисници, зависно од достапноста на понудата, видот на уредот, пристап до BlackBerry App World и локалните услови и […]

Прочитај повеќе

Основачот и директор на Research in Motion, Мајк Лазаридис, со видео се извини за недостапноста на BlackBerry сервисите која во последниве три дена ги зафати милионите корисници ширум светот. Ова е најголемото срушување на сервисите на RIM што им се случило до сега. „Вие зависите од нас на достапна комуникација во реално време, и сега […]

Прочитај повеќе