Директорите на BlackBerry минатата недела се сретнале со Facebook да разговараат околу потенцијална понуда велат извори на Wall Street Journal. Друштвената мрежа веќе подолго време ја следат гласини дека ќе претстави свој брендиран паметен телефон, и затоа е можно да си купат производител, поточно да го купат BlackBerry кој и официјално се продава. Доколку шпекулациите […]

Прочитај повеќе

Американските власти предупредуваат дека Android е најранливата платформа на која може да се најдат дури 79 отсто од вкупниот злонамерен софтвер. Втората најранлива платформа е Symbian на Nokia која е напаѓана од 19 отсто од злонамерниот софтвер. Споредено со нив, конкурентниот iOS е далеку побезбеден со само 0,7 отсто oпасност, односно 0,3 отсто за Blackberry […]

Прочитај повеќе

Канадскиот производител на паметни телефони BlackBerry се продава. Компанијата, која претходно беше позната како Research In Motion, во соопштение најави дека e формиран специјален комитет за да разгледа „стратешки алтернативи“ кои се или продажба на компанијата или партнерство. Според директорот Торстен Хејнс, новиот оперативен систем BlackBerry 10 има „долгорочна вредност и можности“ и затоа ќе […]

Прочитај повеќе

Месенџерот на BlackBerry ќе стане мулти-платформска апликација која би требало да им конкурира на се популарните iMessages, WhatsApp и Facebook Chat. Директорот на BlackBerry, Торстен Хајнс, најави дека апликацијата од летово ќе биде достапна и за iPhone (iOS 6+) и за телефоните кои работат на Android 4.0+. Ова беше претставено на конференција на која BlackBerry […]

Прочитај повеќе

Ривалот на Skypе, Viber објави нова верзија на својата апликација за BlackBerry уредите, која сега ќе дозволи и правење на бесплатни повици кон други корисници преку WiFi и 3G. Но, оваа бета надоградба е достапна само за BlackBerry OS 5 и OS 7. Шестата верзија е изоставени бидејќи има проблеми со „ограничувањата во системот“, а […]

Прочитај повеќе

Z10, првиот BlackBerry 10 телефон, пристигна и во Македонија, поточно во Vip за цена од 36.000 денари за само телефон до 8.500 денари според соодветната тарифа. Oвој нов паметен телефон од некогашните RIM, сега BlackBerry, работи на комплетно редизајниран оперативен систем. Конкретно моделот Z10 доаѓа со екран на допир за кој BlackBerry креираше нови поедноставни […]

Прочитај повеќе

Yes инкубатор и Vip обезбедија бесплатен превоз на 50-тина програмери и ентузијасти кои сакаат да учествуваат на BlackBerry 10 Mini Jam во Белград, Србија, на 6-ти април. Организиран од страна на Blackberry Developer Group Balkan, поддржан секако од BlackBerry, присутните на Mini Jam ќе се запознаат со развојот на новата BlackBerry 10 платформа, како и […]

Прочитај повеќе

Вториот балкански BlackBerry 10 Mini Jam e закажан во Белград, Србија на 6-ти април. Настанот кој е организиран од BlackBerry Developer Group Balkan и Амбасадата на Канада, и секако поддржан од BlackBerry, е уникатна можност за програмерите на Балканот да добијат информации за развојот на новата BlackBerry 10 платформа, како и да се запознаат со […]

Прочитај повеќе

Очекувавме и добри и лоши рецензии за новиот BlackBerry Z10. Несомнено беше дека ќе го споредат со сите можни Android и iPhone-и, па во нешто ќе е подобар, во нешто полош. Но, Z10 добива неверојатно лоша репутација пред се поради камерата која вади лоши слики при слабо осветлување. Gizmodo пишува дека камерата на Z10 е […]

Прочитај повеќе

Како што наближува 30 јануари и презентирањето на новите Blackberry телефони, дознаваме повеќе и за опциите кои ќе доаѓа новиот телефон. Најновите телефони на Research in Motion ќе доаѓаат со интегрирани видео раговори во BBM (Blackberry Messenger). Информациите најпрво протекоа на форумот на Crackberry, но сликите набрзо беа отстранети од форумот. Сликите доаѓаат со RIM […]

Прочитај повеќе

Новиот модел на BlackBerry 10 ќе доаѓа во два модели едниот со целосна посветеност кон екраните на допир наследник на „линијата“  Torch и телефон со QWERTY-тастатура наследник на Bold. Веста заедно со првиот објавен маркетинг материјал ја објави Unwired. Blackberry ќе го напушто досегашното четирицифрено именување на телефоните и новиот модел ќе биде наречен поедноставно […]

Прочитај повеќе

BlackBerry Italia објави фотографии од најновиот BlackBerry телефон, со работни име London, кој би требало да ја поврати репутацијата на Research in Motion како конкурентна компанија која може да произведе телефон кој ќе е хит меѓу бизнис корисниците. Објавени се само слики како изгледа телефонот, но нема детали за хардверските перформанси. Има NFC технологија за […]

Прочитај повеќе