Некогаш гигантот, а сега заборавениот производител, BlackBerry подели тужби за Facebook и сите компании кои се под друштвената мрежа, јави Reuters. Тужби покрај главната компанија добија и WhatsApp и Instagram. Компанијата ја обвинува друштвената мрежа за нарушување на интелектуалната сопственост. „Имаме основано тврдење дека Facebook ја наруши нашата интелектуална сопственост. По неколку години дијалог, имаме […]

Прочитај повеќе

Бројот на најлуксузните и најмоќни модели на MWC не е голем, но ова не значи дека листата на претставени уреди e кратка. Од носталгичната Nokia 3310 до импресивниот екран на Sony Xperia XZ Premium и Blackberry Keyone, ниту овој MWC не потфрли. LG G6 Новиот флегшип телефон на LG доаѓа со QHD+ 5.7-инчен екран, со […]

Прочитај повеќе

Blackberry ќе претстави два нови телефони со Android оперативен систем, вели директорот Џон Чен. Компанијата останува доследна на својот бренд, па едниот од телефоните доаѓа со физичка тастатура, додека другиот е стандарден паметен телефон со голем екран. Новитет со новите Blackberry телефони е што компанијата се откажува од пазарот на ексклузивни модели и наместо тоа […]

Прочитај повеќе

Белата куќа во Вашингтон е надградена со нови технологии – од Wi-Fi, па сѐ до подобри звучници. Со неодамнешната надградба променети се и десктоп компјутери постари од 10 години, застарени црно-бели принтери, бавна интернет врска и старите BlackBerry телефони. Иако телефоните на персоналот се заменети со iPhone, претседателот на САД, Барак Обама, не може сам […]

Прочитај повеќе

Facebook престанува со поддршка за својата апликација Blackberry. За среќа на сите корисници на овие телефони, мобилниот сајт на Facebook e одличен и доаѓа без процеси кои го оптоваруваат телефонот. Неодамна уште еден огранок на социјалната мрежа, апликацијaта за чет, WhatsApp, престана да нуди поддршка за BlackBerry. Со оглед на тоа дека двете апликации доаѓаат […]

Прочитај повеќе

WhatsApp нема повеќе да нуди поддршка за постарите мобилни телефони. Ова се однесува на Nokia и BlackBerry, но и на Android 2.1 и 2.2 и Windows Phone 7.1. Оваа промена нема да засегне најголем дел од корисниците во Македонија, бидејќи најголем број на телефоните се понови од Android 2.2, но во државите во развој ова […]

Прочитај повеќе

Иако BlackBerry е во гуша со проблеми – од најреномиран производител пред десет години до анонимен телефон со 0,5 отсто до глобалниот пазар, сепак канадската компанија се одлучи да си излезе од пазар кој е важен за нea. Можеби тоа беше направено како демонстрација дека компанијата која се гордее со својата безбедност, ќе си ги […]

Прочитај повеќе

Blackberry се појави на Mobile World Congress во Барселона со цел да воодушеви со нов телефон, кој овој пат е без физичка тастатура. Ако BlackBerry Classic беше направен да привлече бизнис-ориентирани луѓе кои сакаат физичка тастатура, BlackBerry Leap e поинаков концепт со уред без физички копчиња. Blackberry Leap доаѓа со 10.3.1 верзија на оперативниот систем. […]

Прочитај повеќе

BlackBerry Classic се враќа. Компанијата најави дека се враќа на стариот модел на телефони, на кои половина простор е за дисплеј, а втората половина за физичка тастатура. Станува збор за најпопуларниот модел на некогашниот RIM, а сега ќе доаѓа за се чини прескапи 450 долари. Classic доаѓа со 3,5-инчен екран со резолуција 720х720 пиксели, што […]

Прочитај повеќе

BlackBerry се вклучи во трката на кој ќе направи подобар говорен асистент за паметни телефони. Новиот Passport паметен телефон за прв пат ќе доаѓа со BlackBerry Assistant, виртуелен говорен асистент налик на Siri кој ќе организира, информира и ќе ја зголеми продуктивноста. BlackBerry Assistant доаѓа со новиот оперативен систем BlackBerry 10.3, а по се ќе […]

Прочитај повеќе

Иако е ентузијаст за технологија, и најмоќен човек на планетата, сепак кога се работи за избор на паметен телефон претседателот на САД, Барак Обама, е заглавен да користи стар BlackBerry. Причината не е дека тој не сака iPhone, откри тој на средба со помладите граѓани, туку му е забрането да го користи телефонот од безбедносни […]

Прочитај повеќе

BlackBerry, поранешен Research in Motion, нема да се продаде на најголемиот акционер Fairfax Financial Holdings, туку од нив и други финансиери ќе добие 1 милијарда долари инвестиција. Оваа одлука доаѓа по веста дека Fairfax, кои имаат 10% oд компанијата, не успеа да најде партнери кои ќе го купат BlackBerry од акционерите за 4,7 милијарди долари. […]

Прочитај повеќе