Мicsrosoft објави на својот блог дека влегле во„дефинитивна зделка“ да ја купат најголемата бизнис мрежа LinkedIn за 26,2 милијарди долари во кеш. Официјалното купување ќе се случи до крајот на годината. LinkedIn е уште еден канал на Мicrosoft да се доближи поблиску до бизнисите и организациите, овој пат преку друштвена мрежа што им фалеше во […]

Прочитај повеќе

После шпекулциите кои излегоа пред скоро време, најголемата бизнис друштвена мрежа, LinkedIn, синоќа објави дека ја купи апликацијата за читање на вести – Pulse. За тие што не се запознаени, Pulse е мобилна апликација која предлага и агрегира содржина од различни сајтови и друштвени мрежи, а секојдневно преку неа се читаат 10 милиони различни содржини. […]

Прочитај повеќе

LinkedIn во своето ново видео ги повикува корисниците почесто да го користат профилот на компаниите, кои добија голема измена во последниoт редизајн. LinkedIn е одлична друштвена мрежа преку која досега се направени голем број на договори, но најголемата користеност доаѓа од обичните корисници, односно од личните профили на корисниците. Од компанијата, за да ја зголемат […]

Прочитај повеќе

Бизнис мрежата LinkedIn сега има над 200 милиони корисници кои доаѓаат од над 200 земји и пристапуваат на сајтот на 19 светски јазици. Дневно се регистрираат по 172.800 нови корисници, или по два корисника секоја секунда. Се поголемата популарност на Linkedin е добрa вест за сите корисници, бидејќи сега имаат поголем број на бизнис контакти, […]

Прочитај повеќе

Во процесот на редизајнирање кој веќе трае некој период, најново што го објавија од LinkedIn е новиот дизајн на страниците за компании. Како и кај претходните редизајни на страниците, во фокусот се зголемените слики на објавите. Исто така, одсега страниците ќе содржат повеќе информации со што се занимавате, важните пораки и соопштенија можете да ги […]

Прочитај повеќе

Измамници го искористија инцидентот со украдените 6,4 милиони лозинки од Linkedin за да ги спамираат корисниците со имејл фишинг измами. Многу корисници на LinkedIn добија лажен имејл, наводно од LinkedIn, во кој се вели дека треба да го потврдат својот имејл на сајтот. Наместо на LinkedIn, корисниците се префрлуваат на друг сајт кој продава нелегални […]

Прочитај повеќе

Бизнис мрежата најави дека го купува Slideshare, сајтот за споделување презентации, за 119 милиони долари (45 отсто во кеш, и останатото во акции). SlideShare е сервис, стартуван во 2006 година, преку кој може да ги закачите вашите презентации или видеа на Веб и да имате пристап до нив од било каде, како и да ги […]

Прочитај повеќе

Долгоочекуваната iPad апликација на Linkedin изгледа прекрасно! Kоплетно е редизајнирана, воопшто не наликува на веб сајтот и сега повеќе наликува на друштвена мрежа, отколку на бизнис мрежа со излистани контакти. Има интересен календар каде се прикажуваат состаноците, и споделената содржина е поистакната и подобро организиран со убав интерфејс. Сите останати опции како пребарување на колеги […]

Прочитај повеќе

Viаdeo, европската бизнис друштвена мрежа стартувана во Франција во 2004-та година, успеа да добие уште 32 милиони долари инвестиција за понатамошен развој и освојување на Европа и пазарите во развој. Viаdeo со своите 45 милиони корисници е далеку зад подобро познатата мрежа LinkedIn, која има околу 150 милиони членови во 200 земји. Но, тие се […]

Прочитај повеќе

Бизнис мрежата LinkedIn која постои од 2003 година, сега стигна до бројката од 150 милиони регистрирани корисници во повеќе од 200 држави. Со постигнување на оваа монументална бројка за една професионално ориентирана бизнис мрежа, уште поточен им е описот: „најголема професионална мрежа на светот”. Според постариот потпретседател за развивање на продукти, Дип Нишар, LinkedIn добива […]

Прочитај повеќе

LinkedIn, за прв пат откако излезе на берза, на својот блог ги презентираше финансиските резултати за вториот квартал од 2011 година. Во овој период, LinkedIn доживува рекорден број на корисници, единствени посети и прегледи на страни. LinkedIn моментално има 115,8 милиони корисници, што е пораст од 61%, во споредба со истиот период минатата година. Исто […]

Прочитај повеќе

Бизнис мрежата ја претстави својата официјална LinkedIn апликација за Android, која веќе некое време беше во бета фаза.

Прочитај повеќе