Bing Spotlight е нова функционалност на пребарувачот од Microsoft која на корисниците ќе им покаже како некоја приказна еволуира и се менува низ времето. Деловите од Spotlight се одбираат со помош на вештачка интелигенција, но конечна одлука имаат луѓе куратори. Функционалноста на врвот на листата на резултати од пребарувањето прикажува слајдер од последните  вести поврзани […]

Прочитај повеќе

Siri отсега нема да го користи Bing како стандарден пребарувач. Наместо ова, за гласовниот асистент на Apple стандарден пребарувач сега ќе биде Google, јави TechCrunch. Промената е поради желбата на Apple за конзистентност на сите уреди, платформи и сервиси. Досега пребарувањето на Safari за macOS и за iOS беше преку Google. Промената се однесува за […]

Прочитај повеќе

Ако сте размислувале да го тестирате новиот прелистувач на Microsoft, Edge, и моментално се наоѓате во САД – немало подобро време од сега. Компанијата најави дека ќе ги плаќа сите корисници кои ги користат Edge и Bing како „основен“ пребарувач, јави Guardian. За жал, засега оваа можност им е достапна единствено на корисниците од САД и очигледно […]

Прочитај повеќе

По повеќе лоши години за Microsoft во кои се обидуваше да го промени Windows за десктоп, ниту знаеше што прави со Windows за мобилните телефони, конечно компанијата направи вистински потег и го објави Windows 10. Креирајќи еден оперативен систем за сите уреди не беше најдобриот потег од Microsoft. Полн погодок беше што понуди бесплатна надградба […]

Прочитај повеќе

По Google, и Бинг ќе ги отстрани резултатите од пребарувањето за корисниците кои се загрижени за својата приватност. Microsoft го издаде официјалниот веб формулар кој корисниците кои сакаат да бидат заборавени ќе мора да го потполнат. Microsoft „заборавањето“ го направи малку покомплицирано, па се чини дека јавните личности ќе имаат повеќе проблеми за пријавување. Така […]

Прочитај повеќе

Google, Bing или Apple Maps, наскоро на своте корисници ќе можат да им понудат поквалитетни мапи. Досега на овие сервиси им беше забрането да прикажуваат слики на кои се гледаат објекти кои се помали од 50 сантиметри, но сега властите во САД донесоа нова одлука со која ќе им се дозволат сателитски фотографии со поголема […]

Прочитај повеќе

Microsoft ги објави сите поправки и новитети за надградбата Windows Phone 8.1 на едно место, и од тоа што може да се види досега, корисниците на Windows Phone имаат причина да бидат возбудени. Без сомневање најважен додаток на Windows Phone 8.1 е најaвениот личен асистент Cortana. Како и асистентот на Google и Cortana доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Популарниот Reddit имаше уште еден успешен ден на Интернет. Овојпат успеа да го викне основачот на Microsoft, Бил Гејтс, да има „прашање и одговори“ со заедницата, позната по своите иронични коментари. Затоа и не беше чудно што eдно од прашањата беше и малку зајадливи како „Дали навистина, ама мислам навистина користиш Bing?”. Но, г. Гејтс […]

Прочитај повеќе

Microsoft започна со подготовки на теренот за својот производ за проширена реалност, јавува ZDNet. Основата на проширената реалност на Microsoft ќе биде Bing, а тимот работи и на  Augmented Reality SDK,што значи дека сметаат и на независни девелопери кои се заинтересирани за AR-апликации. Тимот за проширена реалност работи на неколку проекти: следење на камера, гласовно […]

Прочитај повеќе

Денес Microsoft ја започна својата контроверзна анти-кампања против Google во која ги убедува луѓето дека Google ги води на погрешно место бидејќи сите резултати за купување се платени. На новито веб сајтот Scroogle се вели дека „Google Shopping не е ништо повеќе од листа на таргетирани реклами кои корисниците мислат дека се резултати од пребарувањето“, […]

Прочитај повеќе

Microsoft реши да го подобри Bing за да биде релевантен пребарувач. Со цел на корисниците да им се претстават што е можно поточни и порелевантни податоци Bing започна соработка со енциклопедијата Britannica. Целта е да им се олесни на корисниците да дознаат некои куси информации во самиот пребарувач, налик на тоа што Google го направи […]

Прочитај повеќе

So.cl не е конкурент на Facebook, ниту на Twitter. Има едукативна цел и е дизајнирана е за студентите да споделуваат информации на различни теми. Според Microsoft, нивната нова друштвена мрежа е експеримент кој ја разгледува иднината на друштвеното искуство и можноста за учење. Корисниците можат да си отворат профил преку својот Facebook или преку Windows […]

Прочитај повеќе