Во период кој следи сите ќе имаме малку повеќе слободно време, а дeл од времето секако ќе може да го користиме и за читање. Веројатно сите имаме некоја листа книги кои сакаме да ги прочитаме, но ако баш немате идеја Бил Гејтс има 5 книги кои ви ги препорачува за ова лето. Повеќето од моите […]

Прочитај повеќе

По 44 години од основањето на компанијата Microsoft која со своите над 148.000 вработени и приходи од преку 125 милијарди US долари денес важи за гигант во ИТ индустријата, Бил Гејтс се повлече и од бордот на Microsoft. Во изјавата која ја објави на својот LinkedIn профил, тој вели дека има желба да се посвети […]

Прочитај повеќе

Во 1975 година Пол Ален му го покажал првото издание на Popular Electronics на Бил Гејтс. Една од статиите се однесувала на микро-компјутерот Altair 8800. Речиси веднаш г. Гејтс го забележал потенцијалот за имплементација на BASIC за оваа машина. Г. Ален и г. Гејтс кои биле другари уште од детството, за компјутерот го креираа BASIC. Ова […]

Прочитај повеќе

Microsoft и Apple долг период имаа тополо-ладни односи. Сепак Microsoft секогаш добро заработувал продавајќи софтвер за Mac. Ова е една од првите презентации на кои може да се видат основачите и „заштитните лица“ на двата гиганти.

Прочитај повеќе

Основачот на Microsoft и филантроп, Пол Ален почина на 65 години. Г. Ален голем дел од времето, по 1982 година се бореше со не-Хочкинов лимфом, но oва не го спречи во филантропијата. Тој е и првиот кум на Microsoft, кога компанијата во 1975 година го доби името Micro-Soft. Името требаше да помогне во препознатливоста на компанијата […]

Прочитај повеќе

„Не почнувајте книга без да биде сигурни дека ќе ја прочитате“, „Постојано фаќајте белешки и внимавајте“ ова се само два од советите на Бил Гејтс за читање. За останатите погледнете го видеото.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс и Стив Џобс секако се дел од највлијателните личности кога развојот на ИТ технологијата е во прашање. Ова е едно од нивните ретки заеднички интервјуа организирано на D5, конференција организирана од All Things Digital.

Прочитај повеќе

Пред повеќе од 11 години Бил Гејтс на своето враќање во Харвард имаше навистина инспиративен и забавен говор. Иако г. Гејтс никогаш не го заврши образованието сепак ги следел сите часови кои му биле интересни. Триесет години подоцна, г. Гејтс се врати назад како еден од најуспешните студенти било кога.

Прочитај повеќе

Колку знаете за биографијата на Џеф Безос, Илон Маск или Бил Гејтс? Секако не може ниту да знаете, ниту да запомните сè.  Но, Adioma има одлично дизајнирано решение, иконографик за секој од основачите на најголемите компании, иако не се задржуваат единствено на нив. Иконографиците вообичаено се задржуваат на најважните детали и се пократки. Тоа секако нема да одговара […]

Прочитај повеќе

Бил Гејтс донираше 4.6 милијарди долари на засега непозната фондација. Ова е најголема донација откако ја креираа Bill & Melinda Gates фондацијата. Најверојатно средствата се донирани во фондацијата за подобрување на состојбата на глобалното здравје и намалување на екстремната сиромаштија. Бил Гејтс и Ворен Бафет дадоа ветување дека во добротворни цели ќе подарат половина од своето […]

Прочитај повеќе

Најверојатно најроботизираната држава на светот, Јужна Кореја можеби ќе биде првата која ќе започне да ги даночи роботите, јави Mashable. Во реалноста најавената ситуација е малку поинаква. Јужна Кореја им овозможува сериозни даночни олеснувања на фабриките. Доколку фабриката започне да ги менува луѓето со роботи, ќе ги намалат даночните oлеснувања за овие фабрики. Во моментов даночните […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама ги подели одликувањата за истакнати уметници, спортисти и научници. Помеѓу добитниците на наградата оваа година се најдоа Маргарет Хамилтон и Грејс Хупер. Маргарет Хамилтон е програмерка која го напиша софтверот за вселенската програма Аполо и му помогна на човештвото да слета на месечината. Г-ѓа Хамилтон ова го направи додека беше чудно […]

Прочитај повеќе