Тешко е да се биде рамнодушен во близина на глобус. Но, не се сите глобуси исти, а британската библиотека има импресивна колекција од над 150 исклучително кревки и уникатни глобуси. За сите нив имаат направено 3D модели кои можете да ги ротирате, како и да зумирате. За целосен пристап до глобусите кликнете тука. Десет од […]

Прочитај повеќе

Над 700 компјутери беа заклучени со ransomware во градската библиотека во Сент Луис, САД. Нападот се случи на 19 јануари и онеспособи компјутери во 17 ограноци на библиотеката. Напаѓачите побараа откуп од 35.000 американски долари, но библиотеката одби да ги исплати овие средства, јави Digital Trends. Библиотеката го повика и Федералносто истражно биро за да […]

Прочитај повеќе

Десетици библиотеки побараа детали за начинот на кој можат да помогнат со хостирање на излезните нодови за Tor, како знак за солидарност со Kilton Public Library во Њу Хемпшир. Минатата недела Одделот за за домашна безбедност (Department of Homeland Security) започна со притисок со кој бара библиоткета да престане со активност како излезен нод за […]

Прочитај повеќе

Bookviser е апликација која ги поддржува едни од најкористените формати за е-книги – ePub, TXT и FB2. А покрај можноста за читање на е-книги, вклучува и опција за пребарување и преземање. Апликацијата можете да ја користите без регистрација, но доколку сакате да ја зачувате вашата колекција во облакот, сепак ќе морате да го сторите тоа. […]

Прочитај повеќе

Морам да признаам дека бев прилично скептичен околу целата замена на книгите направени од хартија со нивната дигитална форма која ни е достапна на различни таблети, паметни телефони и слично. Ако како мене се сомневате дека допирот на хартијата под вашите прсти е незаменлив кога читате, понекогаш мора да се потсетиме дека сепак квалитетот на […]

Прочитај повеќе

Откако сопственикот на Megaupload доби непријатна посета од властите, спроведувајки го интернационалниот закон за пиратерија, односно американскиот закон за пиратерија, но во Нов Зеланд, светот и интернет корисниците почнаа посериозно да го разбираат притисокот да се изгласаат легислативи како ACTA, SOPA, PIPA.  Веројатно инспирирани од неодамнешниот однос на музичката и филмската индустрија кон пиратеријата, вчера […]

Прочитај повеќе

За да ги задоволат „апетитите“ на студентите за информации и семинарски, студенти од ФИНКИ и ФЕИТ, заедно со Високата школа за новинарство, го стартуваат порталот eStudent.mk кој ќе треба „да го опфати целиот студентски живот“, како што објаснуваат основачите. eStudent.mk е продолжување, односно подобрена верзија на mkstudent.com кој е дигитална библиотека каде студентите можат да […]

Прочитај повеќе

За само две недели од стартувањето, Facebook страната „Е-книги на Македонски“ привлече 12.796 фанови заинтересирани да си симнат е-книга. Facebook страната не е стартувана од книжарница или издавач, туку се чини дека е стартувана од љубител на книги кој ги собира линковите до електронските изданија на книгите од разни македонски автори, или книги врзани со […]

Прочитај повеќе

Европската веб библиотека ги надмина очекувањата и за 2010 година наместо 10 милиони, сега има над 14 милиони парчиња културно наследство од разните европски земји. Europeana, која стартуваше во 2008 година , содржи дигитализирани книги, мапи, фотографии, слики, музејски објекти, филмски и музички клипчиња кои ја покажуваат културната разновидност на земјите членки. Пример, најнови додадени […]

Прочитај повеќе