Сопствениците на лаптопи потребно е да направат одредени прилагодувања доколку не сакаат брзо да им се испразни батеријата. За таа цел, во десниот долен агол, преку иконата за батерија, можете да наместите најразлични планови. Ова е сосема во ред, но алатката BatteryMode знае да биде значително помоќна и покорисна алтернатива. Со BatteryMode, чија икона е […]

Прочитај повеќе

За само една година работа батеријата на Tesla ѝ заштеди на Јужна Австралија 40 милиони долари. Станува збор за истата батерија за која Елон Маск се обложи дека ќе ја направи за 100 дена или ќе биде бесплатна. Една година подоцна отплатени се 40 милион долари. Целата батерија чини 66 милиони, што значи дека некаде […]

Прочитај повеќе

Новите телефони на Apple, iPhone XS и XS Max имаат проблем со полнењето. Ова не се однесува на сите телефони, но дел од уредите имаат проблем. Претходниот iPhone X нема никакви проблеми со полнењето, но дел од новите уреди мора да бидат со вклучен екран кога се полнат. Ако нема активност и телефонот се префрли […]

Прочитај повеќе

Поправките на батериите на iPhone, наскоро ќе бидат поевтини, објави Apple. Поправката на батеријата од 79 долари колку што чини чинеше пред поевтинувањето, ќе се намали на 29 долари. Иако оригинално, цената на батеријaта требаше да се намали во јануари, Apple сега најави дека промената стапува на сила веднаш. „Очекувавме дека ќе ни биде потребно […]

Прочитај повеќе

Батеријата од 100 MW која Илон Маск ја вети во Јужна Австралија веќе започна да се исплаќа. Tesla неодамна го заврши батериски систем од 100 MW. Системот е најголем во светот, а веќе имаше успешен „тест“. Минатата недела термо-електраната Loy Yang од Викторија испадна од системот. За само 140 милисекунди батеријата автоматски се вклучи и […]

Прочитај повеќе

Apple ги забавува постарите телефони кои имаат стари батерии. Перформансите на батеријата се намалуваат со текот на времето, па за да го продолжи траењето на батеријата, компанијата го забавува телефонот. Голем број на корисници го обвинуваа Apple дека намерно ги забавува постарите модели на телефони за да може побрзо да ги продаде новите. Сепак, причината […]

Прочитај повеќе

Илон Маск вети дека во Јужна Австралија ќе дизајнираат и креираат батериски систем од 100 MW. Кога ќе биде изграден, системот ќе биде најголем во светот. Ако овој предизвик не доволен, г. Маск се обложи дека системот ќе биде завршен за 100 дена. Ако системот не биде функционален на 1 декември оваа година, системот ќе биде […]

Прочитај повеќе

Tesla пред неколку години започна со производство на батериски ѕид. Со овие батери куќите можат подолго да се напојуваат без да купуваат електрична енергија. Сепак, ентузијасти ова го прават со години.  Не само што прават поевтини батерии, туку батериите се и со поголем капацитет. Батерија од видеото не е со доволно голем капацитет, но принципот […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот производител на електрични автомобили Rimac, има договор со британскиот производител Aston Martin. Стартапот ќе ја изработи батеријата за новиот хибриден Aston Martin AM-RB 001, јави Netokracija. Веста засега не е официјалнo објавена од Rimac, бидејќи хрватските партнери чекаат Aston Martin да излезе со официјално соопштение. „Светот ги препознава како лидери во производство на батерии […]

Прочитај повеќе

Надополнето 23 јануари @ 17.29 ч: Samsung конечно излезе со официјално соопштение за проблемите со екслозивноста на батеријата на Galaxy Note 7. Компанијата најави минатата недела дека на 23 јануари ќе го достави своето истражување и јавно ќе ги објави резултатите. Најверојатно сите се сомневаа во батеријата, а резултатите покажаа дека се во право. Она […]

Прочитај повеќе

По подолг период Apple е пред посериозни проблеми. Минатата недела американскиот Consumer Reports соопшти дека за прв пат нема да дадат препорака за MacBook Pro поради проблеми со батеријата. „Во текот на тестовите батеријата на MacBook Pro имаше сосем различни резултати. Во тестовите на 13-инчниот модел со тачбар, батеријата траеше 16 часа, па 12.75 часа, […]

Прочитај повеќе

Samsung закупи цела страница во печатен медиум во САД за да им се извини на корисниците за проблемите со Note 7 телефонот. Компанијата поради проблеми со батеријата мораше да го повлече уредот иако беше најавуван како најдобриот Android фаблет. „Ќе го преразгледаме секој аспект на уредот, целиот хардвер, софтвер, производството и структурата на батеријата. Ќе […]

Прочитај повеќе