Со една од последните, ако не и последна одлука досегашниот претседатeл на САД, Барак Обама ја скрати казната на војникот Челси Менинг (претходно Бредли Менинг). Тој таа сега ќе излезе многу порано од предвиденото. Менинг е осудена на 35 години затвор, а веќе одлежа 7 години. Ова сепак е најдолга казна за протекување информации, потенцира New York […]

Прочитај повеќе

TED пред некое време за прв пат објави постаро видео од 2013 година.  Можеби главна причина за ова е актуелна објавата на неколку агенции од САД и претседателот на САД кои повторно ја обвинија Русија за влијание врз американските избори за претседател. „Бевме безбедни бидејќи инвестиравме во безбедноста. Можеа да ги нарушат изборите. Не верувам […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, Барак Обама ги подели одликувањата за истакнати уметници, спортисти и научници. Помеѓу добитниците на наградата оваа година се најдоа Маргарет Хамилтон и Грејс Хупер. Маргарет Хамилтон е програмерка која го напиша софтверот за вселенската програма Аполо и му помогна на човештвото да слета на месечината. Г-ѓа Хамилтон ова го направи додека беше чудно […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД Барак Обама сака да му стави крај на сајбер вооружувањето, пред ситуацијата да стане иста како онаа со нуклеарното оружје. Сајбер безбедноста е една од темите кои беа разгледувани на G-20. Со сигурност на оваа тема е разговарaно со претседателот на Русија, Владимир Путин, но и со други претседатели, кои г. Обама не […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, г. Барак Обама нема проблеми со прифаќање на нова технологија или комуникација на социјaлните мрежи. Сега тој е и првиот претседател кој ги користи можностите на ботовите на Facebook. „Од денес, за првпат ќе може да му испратите порака на претседателот Обама, преку Facebook-страницата на Белата куќа, исто како што ги контактирате […]

Прочитај повеќе

„Нема апсолутистички поглед на ова“, вели претседателот на САД, Барак Обама, на South by Southwest. „Доколку вашиот аргумент е силно криптирање без разлика какви се последиците, а ние може, и треба, да креираме од телефоните црни кутии; тогаш мислам дека ова не е истиот баланс во кој живеевме последните 200-300 години, и прави фетиш од […]

Прочитај повеќе

Иднината во образованието е во информатичката технологија, вели претседателот на САД, Барак Обама, кој најави инвестиција од 4 милијарди евра за модернизирање на образованието. Овие средства ќе бидат инвестирани во период од три години, а се подготвува и петгодишен план со кој ќе се подобри информатичкото образование во сите училишта. „Нашата економија брзо се менува, […]

Прочитај повеќе

Широкопојасниот интернет е основна комунална услуга, како електричната енергија или водата, вели Белата Куќа. Ова е една од многуте промени кои ги направи администрацијата на Барак Обама, барем кога интернет е во прашање, а претседателот лично се обрати на FCC кога побара интернетот да биде префрлен како стандарден сообраќај. „Широкопојасниот интернет полека, но сигурно се […]

Прочитај повеќе

Четиринаесет годишниот Ахмед Мохамед сакаше да ги импресионира своите наставници и соученици со својот електричен часовник, наместо тоа полицијата во Тексас го уапси. Ова всушност го направи младиот Мохамед новиот херој на Силициумската Долина, вели Wired. „Најверојатно веќе сите знаат дека јас сум креаторот на часовникот подари кој доживеав многу невољи, Го направив часовникот за […]

Прочитај повеќе

Во својот говор во Канзас Сити, во кој ја претстави ConnectHome иницијативата, претседателот на САД, Барак Обама, едноставно рече дека интернетот е неопходна алатка за секој, без врска во која земја се. Со тој говор, стартуваше и иницијативата со која ќе се донесе брз интернет пристап до домовите од посиромашните семејства. „Интернетот не е лукзус“, […]

Прочитај повеќе

Кетлин Џенер, или претходно познат како Брус Џенер од реалното шоу „Keeping Up with the Kardashians“, по промена на полот успеа да постави нов рекор по собирање најмногу следбеници на Twitter профил во најкраток рок. I'm so happy after such a long struggle to be living my true self. Welcome to the world Caitlyn. Can't […]

Прочитај повеќе

Хакери успеаја да ја пробијат заштитата на компјутерскиот систем на Белата Куќа, и да прочитаат дел од електронската пошта на претседателот на САД, Барак Обама. Откриенот е дека сајбер нападот се случи минатата година, а поштата до која имаат пристап сепак не е државна тајна. Но, и покрај тоа што не е направена некоја поголема […]

Прочитај повеќе