На 29 август НБРСМ ги реализира најавените промени и со тоа се отвори можност за резиденти кои не се овластени банки да може да отвораат сметки во странство. Ова беше законска пречка која го спречуваше и отворањето на дел од популарните сервиси за исплата во Македонија. Конечната одлука за “влез во државата” на популарните сервиси […]

Прочитај повеќе

Барем осум банки во Источна Европа се цел на вешта група на сајбер криминалци. Kaspersky кој го откри нападот му го даде името DarkVishnya. „Специјалистите на Kaspersky беа повикани да истражат неколку сајбер напади. Заедничко за секој напад беше непознат уред директно приклучен на локалната мрежа на компанијата, понекогаш беше во централната канцеларија, некогаш во […]

Прочитај повеќе

Благодарение на технологијата и паметните телефони кои се мини компјутери во џеб, банкарскиот сектор доживува иновациски бум. Можеби ова ќе биде изненадување, но банкарскиот сектор и во Македонија е еден од најагилните, кога иновациите и технологијата се во прашање. За да дознаеме какво е искуството во банкарскиот сектор во Македонија, контактиравме дел од најголемите банки […]

Прочитај повеќе

Шест најголеми светски банки започнуваат со заеднички проeкт за креирање на сопствена дигитална валута. Utility Settlement Coin (USC) е криптовалута која на банките ќе им помогне за меѓусебни трансакции. Barclays, Credit Suisse, Canadian Imperial Bank of Commerce, HSBC, MUFG и State Street се банките зад овој проект. Тие им се приклучија на UBS, BNY Mellon, Deutsche […]

Прочитај повеќе

Софистициран малициозен софтвер е искористен за инфилтрирање во над 140 компании и банки. Кодот е изработен по примерот на Stuxnet и функционира без крерирање на фајлови на инфицираните машини, поради ова нападот е исклучително тешко да се открие, вели Kaspersky. Компанијата и самата беше цел на сличен напад со Duqu 2.0. Кодот се чува единствно во […]

Прочитај повеќе

Една од најголемите светски банки, германската Deutsche Bank верува дека blockchain ќе стане подостапна технологија во следните десет години, јави Coindesk. Blockchain e технологија што е важна за биткоините и другите виртуелни валути, бидејќи одржува софистицирана листа на трансакции, што придонесува до полесно користење на виртуелни валути и поголема безбедност. Deutsche Bank веќе оствари соработка […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински текст на Нина Ангеловска, основач на сервисот за групно купување, Grouper.mk) Електронската трговија и поврзаните активности преку интернет можат да бидат мотор на подобрување на економската состојба во земјата, но придонесува и за поголема интеграција на земјата во глобалните трендови. Информатичко-комуникациската технологија (ИКТ) направи трансформација во начинот на кој трговците и потрошувачите […]

Прочитај повеќе

Најголемиот грабеж на банки е глобален, а во него се украдени помеѓу 300 милиони и една милијарда долари од повеќе од 100 банки во над 30 држави, јави New York Times. Станува збор за организирана сајбер банда која користи софистициран малициозен софтвер уште од 2013 година, што овозможува празнење на банкомати без притоа да внесат […]

Прочитај повеќе

Потребен ви е потрошувачки или станбен кредит, но не знаете која банка нуди најдобри услови или пак ја барате банката со најдобрата каматна стапка. Благодарение на Bankometar.mk повеќе не треба да одите до секоја банка или да вртите телефони да се информирате, сервисот овозможува да ги пронајдете истите податоци кои ве интересираат на сајтот. БанкоМетар […]

Прочитај повеќе

Злонамерен софтвер кој ги напаѓа банкоматите во Источна Европа им овозможува на напаѓачите да ги испразнат целите касети на банкоматите. Крстен Tyupkin, овој софтвер е пронајден на повеќе од 50 банкомати низ Европа, но се претпоставува дека софтверот е раширен и во САД, Индија и Кина, велат од Kaspersky Lab. Backdoor.MSIL.Tyupkin ги напаѓа банкоматите кои […]

Прочитај повеќе

Facebook и текст пораки беа главно оружје за креирање на паника која сериозно моежеше да го наруши банкарскиот систем на Бугарија, пишува Verge. Кризата во банкарскиот сектор започна откако премиерот на Бугарија објави дека ќе ја запре изградбата на гасоводот Јужен тек. Кризата во банкарскиот систем е предизвикана пред се од пораки по друштвените мрежи […]

Прочитај повеќе

Федералните резерви на САД потврди дека хактивистите Anonymous им ги пробиле серверите и им украле податоци. Но, една од највлијателните финансиски институции во земјата не сакаше да открие дали се работи за профилите, адреси, телефонски броеви и лозинки на над 4.000 директори и менаџери од разни банки, кои Anonymous ги објави јавно пред во четири […]

Прочитај повеќе